Asociace malého fotbalu české republiky

Čeští nováčci ukázali kvalitu, brankáře těšila absence zpěvu

11. 01. | 19

Altheim – Osm nováčků vybrali tvůrci českého seniorského národního týmu v malém fotbale pro mezinárodní turnaj v rakouském Altheimu. A patrně šlo o nejsilnější výběr, který za poslední čtyři ročníky přivezli. Suverénně ovládl 31. pokračování tamního klání a na putovním poháru se už počtvrté za sebou objeví jako vítěz český reprezentační výběr.

Nováček stál také v brance národního týmu, šanci v áčku dostal mostecký gólman Miloslav Aschenbrenner. „Jsem všeobecně docela trémista, byl jsem nervózní a řešil jsem to už pár dní před turnajem. Přemýšlel jsem, jaké to bude, čekal jsem přivítání nováčků v podobě zpěvu, ke kterému nedošlo. Staří jsou prý rozumní na rozdíl od jedenadvacítky,“ usmál se brankář.

Svazovalo ho také očekávání po třech předchozích vítězstvích české reprezentace v Altheimu. „Vnímal jsem trochu tlak, když se zmiňovalo, že český tým předtím třikrát za sebou vyhrál. Chtěl jsem se ukázat, abych měl šanci v dalších kempech nebo turnajích, trochu mě to svazovalo, ale naštěstí se povedlo vyhrát,“ oddechl si sedmadvacetiletý gólman.

Pomohl mu trénink áčka s českou jedenadvacítkou večer před turnajem. „Seznámil jsem se víc s klukama, naučil jsem se jména nebo přezdívky, což je důležité kvůli komunikaci, taky jsem si po nějaké době zachytal. V turnaji to od prvního zápasu bylo stále lepší a díky některým povedeným zákrokům jsem se cítil líp. Kluci i trenéři mě pochválili, což vždycky potěší,“ sdělil Aschenbrenner.

V národním týmu navazuje na úspěšné mostecké brankářské kolegy, mistra světa i Evropy do 21 let Václava Šlégra a především evropského a světového šampiona mezi seniory Ondřeje Bíra. „Vím, jakou hru chtějí trenéři od gólmana, ale takový jako Bíras už nikdo nebude. To je předělaný hráč z pole, který se naučil chytat, ve hře nohou je bezkonkurenční, dovolí si jeden na jednoho, podrží balon. Má náskok oproti nám, kteří jsme pomalu nohama neuměli, u nás je důležité, že něco chytneme. Možná jsem o něco lepší gólmanským řemeslem, jenže zaostávám ve hře nohou. Sice se nebojím hrát, nechodím však až do takového rizika,“ doplnil Aschenbrenner.

Jediný olomoucký zástupce v Altheimu v dresu áčka byl Jan Tögel, o kterém čeští trenéři uvažovali už před mistrovstvím Evropy v Kyjevě. „Jsem hlavně rád, že jsem v Rakousku hrál, vytvořili jsme skvělou partu a předvedli dobré výkony. Je super, že jsme turnaj vyhráli počtvrté po sobě,“ těšilo ofenzivního hráče.

Obava z českého dresu na něj nedolehla, v turnaji se trefil čtyřikrát, jednou při finálovém triumfu 5:0 nad Unionem Mondsee. „Nervózní nebývám, snažím se hrát fotbal a ukázat, co umím. Jsem rád, jak to dopadlo,“ sdělil sedmadvacetiletý fotbalista.

Také patří do širšího okruhu hráčů, kteří mají šanci na podzimní mistrovství světa v australském Perthu. „To je sen každého hráče, který jde na reprezentační sraz. Složitější je to v tom, že Česká republika vyhrává poslední dobou všechny velké akce, takže pro nováčky zbývají tak tři, čtyři místa, je strašně těžké se prosadit. Kdyby to vyšlo, bude to paráda,“ zasnil se Tögel.

Účast na světovém šampionátu už okusil Tomáš Jelínek, který v říjnu v Praze vybojoval zlato v kategorii do 21 let. Teď společně s Danielem Kasalem obdrželi pozvánku do prvního mužstva. „Je super dostat se do áčka, všechno přišlo fakt narychlo. Nedávno jsem začal hrát malý fotbal, pak přišlo mistrovství světa, které jsme vyhráli a teď zkouška s áčkem. Ještě to chce víc takových akcí. Turnaj byl super, užili jsme si ho, s klukama jsme si sedli a jsem rád, že jsme zvítězili,“ pronesl pražský záložník.

Přestože dostal příležitost v áčku, nadále s ním počítají trenéři jedenadvacítky, která v roce 2020 vyrazí za obhajobou světového zlata do Ruska. „Moc rád pojedu do Moskvy. Jisté to nemám. Když pozvánka přijde a pojedu s klukama, budu jen rád. Obhajoba bude těžká, ale určitě ne nemožná. Uvidíme, jak si celek mezitím sedne,“ doplnil Jelínek.

Na snímku nováčci české reprezentace zleva Patrik Denk, Miloslav Aschenbrenner, Jan Tögel a Daniel Kasal.

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200