Asociace malého fotbalu české republiky

Favorit ve svém úvodním vystoupení nezklamal a smetl Kypr 4:0

11. 10. | 13

Česká reprezentace v malém fotbale odehrála včera svůj první zápas na letošním Mistrovství Evropy. Po úvodním ceremoniálu a utkání domácího Řecka proti Turecku, které sledovalo přes 2000 diváků, Češi nastoupili ve skupině C proti výběru Kypru. Pokud jsme chtěli potvrdit papírové předpoklady, museli jsme brát tři body.

A rozdíl v kvalitě obou mužstev byl znát hned od prvních minut, kdy naši hráči, hlasitě dirigovaní kapitánem Outratou, doslova „vletěli“ na překvapené Kypřany. Češi hráli aktivní pressing a Outrata dvakrát prověřil brankáře hostí střelami téměř z poloviny hřiště. Obě byly sice zblokovány, ale zmatek v kyperských řadách rostl, čehož důkazem byl odkop jednoho obránců až do moře. Trenér Pokorný poctivě střídal všechny posty a posílal na hřiště stále nové síly, což Kypr řešil tím, že naše rychlé útočníky zastavoval pomocí faulů. A tak i když se do slibných příležitostí dostali postupně Čampa, Vlach i Grim, jejich snažení bylo po každé ukončeno nedovoleným zákrokem Kypřanů. Rozhodčí však našim rozhodně nenadržovali a odpískali několik sporných faulů i našim hráčům. Ti se však čím dál více prosazovali v osobních soubojích a dostávali se do šancí, o čem svědčí povedené střely Haviara a Demetera. Naši měli v úvodních deseti minutách rozhodně více ze hry a Kypr k ohrožení brankáře Plochého vůbec nepouštěli. Jejich tlak tak zákonitě vyústil v krásnou kombinaci, kdy Drábek zatáhl míč po levém křídle, přihrál do vápna Vlachovi a ten našel z druhé vlny nabíhajícího Outratu, který nedal brankáři šanci. Od dvanácté minuty jsme tak vedli 1:0. V dalším průběhu prvního poločasu se začaly množit sporné výroky rozhodčích, kdy, podle názoru naší střídačky, měla být udělena žlutá karta po faulu na Šmerala, ale hlavně odpískána penalta po faulu na Demetera. Tuto situaci doprovázel razantní výkřik asistenta trenéra Rosenbacha: „Pískej pecku, my nechceme výhodu“. Atmosféra mezistátního utkání ho totiž zcela pohltila a neuvědomil si, že bulharský rozhodčí mu nerozumí. V rámci objektivity je třeba zmínit, že ojediněle se do šancí dostával i Kypr, když po chybě Šmerala střílel hráč s číslem 10, který patřil k nejlepším hráčům v modrém dresu. Situaci však bez větších potíží vyřešil Plochý, jenž si o něco později poradil i s další střelou kyperské desítky, kterou odvrátil na roh. První poločas ukončila slibná standardní situace, která vznikla po faulu na Vlacha těsně za vápnem. Kypřané se postavili tři do zdi, což svědčí o jejich malých zkušenostech, a nechali tak naše útočníky neobsazené. Střílející Outrata toho však nevyužil a rozhodl se pro nacvičený signál s Vlachem, který ovšem branku nepřinesl. Za pár sekund rozhodčí odpískali konec první půle.

Druhý poločas začal ve středovém kruhu rozehrávkou Demetera na Lafka. Tento hráč se srdnatě bil s obránci Kypru a připravoval pro své spoluhráče slibné příležitosti. Mezi ně musíme zařadit dvě střely Haviara, které těsně minuly branku. Aktivní byl rovněž Demeter, po faulu na nějž zahrával Šmeral přímý kop. Oba sehráli u signálu skvělé divadlo, kdy Demeter přeběhl míč a přenechal ho Šmeralovi, který zvýšil na 2:0. To se psala 25. minuta utkání. Naši se uklidnili a začali si dovolovat individuální parádičky, jako Grim, který vystihl rozehrávku soupeře a donutil brankáře k vyběhnutí až do rohu hřiště, kde byl nucen zahrát roh. Po jeho zahrání střílel z voleje Outrata, bohužel mimo bránu. Nemuselo mu to však být líto, neboť přišla 31. minuta, kdy agilně hrajícího Drábka zastavil soupeř pomocí faulu, a pískal se další přímák. Ten zahrál český kapitán luxusně, neboť nic nevymýšlel a prostě prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 3:0. Díky tomuto náskoku mohli trenéři stáhnout některé naše opory a šetřit je do dalších bojů. Na hřišti se tak postupně objevila celá střídačka s výjimkou brankáře Mičjana, který kryje záda naší jedničce Plochému. V dalším průběhu utkání stojí z kyperské strany za zmínku snad jen jedno autové vhazování, které s přehledem odvrátil hlavou Šmeral. Kypr sice zkoušel střílet na naši bránu, ale jejich pokusy končily buď vysoko nad, nebo v rukavicích našeho gólmana. Za to český pressing se stupňoval a je jen škoda, že Lafek střílel vysoko nad a Demeter se ve vápně v podstatě ukličkoval. Chuť si ovšem oba spravili ve 39. minutě, kdy nejprve Lafek skvěle vybojoval míč, nahrál Demeterovi a ten prudkou střelou zvýšil už na 4:0. Z lavičky se v ten moment ozvalo populární: „Dejte jim bůra!“. To se však již nepovedlo a poslední střela kyperské sedmnáctky vysoko nad českou bránu jednak ukončila utkání a zároveň byla důkazem kyperského zmaru.

Češi tak v úvodním utkání nezklamali a pokud chtějí v turnaji dojít co nejdál, musí svoji formu  potvrdit v dalších zápasech proti Rusku a Německu ve skupině, ale zejména pak v sobotu odpoledne, kdy začíná vyřazovací skupina.