Asociace malého fotbalu české republiky

Mostecká liga: soutěž malá počtem týmů, velká jejich kvalitou

08. 03. | 17

Most - Nemá ani dlouhou historii, ani velkou členskou základnu. Ale za to oplývá pořádnou kvalitou. Mosteckou ligu malé kopané aktuálně hraje v nejvyšší soutěži pouze deset týmů, přesto její zástupci sbírají úspěchy na mistrovsví republiky a hráči táhnou reprezentační výběry na mezinárodních akcích.

Most - Nemá ani dlouhou historii, ani velkou členskou základnu. Ale za to oplývá pořádnou kvalitou. Mosteckou ligu malé kopané aktuálně hraje v nejvyšší soutěži pouze deset týmů, přesto její zástupci sbírají úspěchy na mistrovsví republiky a hráči táhnou reprezentační výběry na mezinárodních akcích. Právě díl věnující se této specifické soutěži uzavírá úvodní polovinu putování po historii osmi svazů, jejichž výběry už příští týden vstoupí do jarní části DRFG Superligy malého fotbalu.

Zrod Mostecké ligy malé kopané se datuje do roku 2002 a stála u něj dvojice Kamil Mock a Vladimír Michálek. První ročník s deseti týmy, kdy se ještě nehrálo play - off, ovládl výběr Schalke 08. „Původně se hrálo v areálu Benediktu systémem 4+1, od roku 2007 se soutěž přesunula na hřiště 4. ZŠ a přešla na systém s pěti hráčů v poli a brankářem. Od ročníku 2013 organizujeme ligu na 11. ZŠ Most,“ popisuje vývoj předseda mosteckého svazu Aleš Janeček.

Na severu Čech hrají jedinou soutěž netradičním systém jaro - podzim, ročník 2017 začíná právě tento víkend. Největší počet mužstev zaznamenal svaz v roce 2009, kdy proti sobě nastoupilo devatenáct klubů. „Tehdy se uvažovalo o rozdělení na první a druhou ligu, možná se to mělo udělat. Vyblbli by se výkonnostní fotbalisté i hobíci. Nestalo se a od té doby počet týmů klesá, roste však kvalita. Letos se nám přihlásil celek Jablíčka Chomutov, který dokonce vyhrál prestižní Zelencup, v malém fotbalu jde o jeden z top týmů České republiky,“ podotýká předseda.

Potřetí za sebou do Mostecké ligy malé kopané vstoupí deset týmů. Na jejich soupiskách se objevuje přibližně 220 jmen. „Jsme hodně subtilní co do počtu, takže moc nechápu, že máme takové výsledky. U nás nehrají padesátileté pupkaté týmy. Top šest mosteckých celků by v jiných soutěžích určitě hrálo o přední pozice,“ uvažuje Janeček.

Dominancí se pyšní Gamblers Most, který z patnácti ročníků MLMK ovládl sedm, z toho pět posledních. Zároveň se jedná o úřadující klubové české šampiony v malém fotbalu a účastníky evropské Ligy mistrů. „V jejich barvách nastupuje hned pět českých reprezentantů a Gamblers Most je skutečný pojem dávno přesahující hranice mosteckého regionu. Přes nespornou sílu všech jejich vyzyvatelů je třeba Gamblery stále brát za největšího favorita na mistrovský titul, a to zejména díky jejich těžko napodobitelné hře s intenzivním zapojováním brankáře Ondřeje Bíra a díky nesmírně bohatým zkušenostem jejich hráčů se zápasy malého fotbalu na nejtěžší úrovni,“ dodává Janeček.

 

Mostecká liga malé kopané:

Vznik svazu: 2002

Počet týmů v první sezoně: 10

Aktuální počet registrovaných členů: 220

Aktuální počet soutěží: jedna

Nejvíc titulů: 7 - Gamblers Most

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70