Asociace malého fotbalu české republiky

Superliga malého fotbalu se vrací. Po dohrávkách začne play-off

23. 05. | 21

Praha – Je to tady. Po víc než pěti měsících se opět rozjede Superliga malého fotbalu. Po dvou dohrávkách dojde v téměř nezměněném formátu na play-off už od čtvrtfinále. Vrchol v podobě celodenního Superfinále se uskuteční 26. června v Boskovicích.

První soutěžní duel tohoto roku odehraje na stejném místě v pondělí od sedmi hodin večer domácí Blanensko proti Olomouci. „Doufám, že už nám nic nezamezí dohrání sezony, za což jsem samozřejmě rád. Po celou dobu karantén a lockdownů jsem pozorně sledoval různá nařízení, vyžádal si spoustu informací, obvolával instituce a doptával se na vše, co mi nebylo jasné. Spoléhám na zprávy z Národní sportovní agentury a těší mě, že už konečně můžeme hrát,“ řekl výkonný ředitel celostátní soutěže Petr Brejla (na snímku).

Od poloviny prosince, kdy se Superliga malého fotbalu zastavila, pracoval s různými variantami. Nakonec je reálná ta, která umožňuje dohrání alespoň pěti kol základní části, kdy se každý tým jednokolově utká s každým soupeřem, a play-off. „Tohle je až šestá verze dohrání sezony. Musel jsem pokaždé všechno přepisovat pode epidemiologické situace, pečlivě jsem přemýšlel, jak vše poskládat, aby se dohrála sezona aspoň v nějaké rozumné a hlavně spravedlivé míře,“ pronesl Brejla.

Zatímco v západní skupině dohrála všechna mužstva pět podzimních kol, na východě chybějí ještě dvě utkání. Vedle zmiňovaného duelu Blanenska s Olomouci ještě dojde na odložený zápas Ostravy s Pardubicemi, termín zatím stanovený není. Po nich se uzavře tabulka a vzniknou čtvrtfinálové dvojice.

Na termínové listině se shodlo grémium celostátní soutěže. „Kdybychom měli víc variant, pobavíme se o nich, ale teď už víc možností nebylo. Vždy jsem čekal, jaké budou nadcházející podmínky, jak se covid zachová a podle toho tvořil termínovou listinu. Přemýšlel jsem dva nebo tři týdny dopředu, jak se vše může vyvíjet. Z grémia mám výborný pocit, týmy chtějí hrát a jsem tady od toho, abych vymyslel jak. Nebylo to úplně jednoduché a mrzí mě, že větší rozvolnění opatření nepřišlo o týden dřív, abychom udělali ještě kvalifikaci na čtvrtfinále, takže by se zapojily týmy na pátém a šestém místě tabulek. Bohužel na to nezbyl časový prostor,“ objasnil Brejla, který je rovněž sportovně-technický ředitel Asociace malého fotbalu České republiky.

V prvních dvou červnových týdnech se utkají čtyři nejlepší celky z každé skupiny ve čtvrtfinále v sérii na dva zápasy systémem doma-venku. Další týden se střetnou také čtyři mužstva, která nepostoupila do čtvrtfinále, o konečné pořadí na devátém až dvanáctém místě. „Termínově máme vše přesně do detailů naplánované, aby vše sedělo podle epidemiologických nařízení a zároveň zůstal čas na regeneraci, tedy se nehrálo obden. Je to celé vymyšlené tak, abychom stihli vše do 26. června, kdy sezona vyvrcholí při Superfinále v Boskovicích,“ popsal Brejla.

Nadcházející víkend se odehrají také dva kvalifikační turnaje Superligy do 23 let, v sobotu 29. května západní skupina v Příbrami, o den později východní skupina v Brně. Z nich postoupí dva nejlepší týmy do Superfinále. „Jde o standardní soutěž, jako je seniorská Superliga, týmy do třiadvaceti let vznikaly a vznikají, spousta oblastních svazů má za sebou hodně tréninků a mapování hráčů. Vše zastavil covid, první kvalifikace měla být na podzim, takhle zůstala jen jarní, z níž postupují přímo do Superfinále dva nejvýše postavené celky v tabulce východní i západní skupiny. Tam se hraje systémem každý s každým. Letos sice nebude hrát jiný tým mimo superligové výběry, ale do budoucna počítáme s tím, že soutěž bude otevřenější. Hraje se několik turnajů, odpadá cestování po celé republice, takže si dovedeme představit, že naskočí daleko víc týmů,“ podotkl.

Všechna plánovaná střetnutí se samozřejmě odehrají za dodržení veškerých nařízení proti šíření nového typu koronaviru. „Podmínky stanovuje ministerstvo zdravotnictví a podle nich vydávám a postupně aktualizuji propozice soutěží, nařízení budeme stoprocentně plnit, zatím nemůžeme používat šatny a vnitřní zázemí hřišť. Uvidíme, jak bude rozvolnění pokračovat. Diváci jsou v nadcházejících zápasech povolení, to už je ale věc organizátorů a povinnost hlavního pořadatele. Pokud tam chtějí diváky, je to samozřejmě možné jen za splnění podmínek nařízených ministerstvem zdravotnictví,“ dodal Brejla.


- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700