Asociace malého fotbalu české republiky

Zpátky do minulosti: facka od Španělska nasměrovala tým k bronzu

22. 05. | 20

Jihlava – Po vypadnutí ve čtvrtfinále v Řecku si čeští reprezentanti spravili chuť na následujícím mistrovství Evropy v malém fotbale. V černohorském městě Herceg Novi si dokráčeli pro bronzové medaile, když se v duelu o třetí místo pomstili Německu za rok staré vyřazení.

Turnaji z roku 2014 se věnuje pátý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

Druhou účast na evropském šampionátu si tehdy připsal jihlavský šutér Robin Demeter, předtím z Řecka přivezl pátou příčku. „To bylo moje první Euro a pořádně jsem nevěděl, do čeho jdu. Když jsem se tam dostal, chtěl jsem si odvézt medaili, bohužel to nevyšlo. Byl jsem strašně rád za bronz v Černé Hoře, všichni jsme ho brali jako velký úspěch,“ vzpomínal Demeter.

Přitom turnaj v Hercegu Novim nezažal pro český celek vůbec dobře, když padl 0:3 se Španělskem, které v Řecku ani nepostoupilo ze základní skupiny. „O Španělsku jsme neměli moc informací, nevěděli jsme, jak budou hrát, a velice nás překvapili. Bylo asi dobře, že jsme hned trochu narazili, spadli jsme na zadek a řekli si, že takhle to nepůjde. Určitě nám to pomohlo,“ podotkl jihlavský útočník.

Potom český tým porazil Anglii 2:0, na závěr základní skupiny E smetl Turecko 7:1 a postoupil do osmifinále ze druhé pozice. „Turci popravdě nebyli těžký soupeř, přejeli jsme v pohodě,“ uvedl.

V osmifinále na svěřence Radka Pokorného čekalo federální derby se Slovenskem a po jasné výhře 5:1 šli dál Češi. „Bylo to specifické utkání, derby se nehraje pokaždé, takže mělo určitě velký náboj. V té době jsme rozhodně měli lepší tým než Slovensko a myslím, že jsme jej i podle výsledku přejeli relativně zaslouženě,“ líčil Demeter.

Ve čtvrtfinále český tým narazil na obhájce stříbrných medailí Chorvaty, kteří navíc v šesté minutě vedli už o dva góly. „To bylo něco hrozného, už jsem skoro viděl, že jedeme domů,“ řekl útočník. Potom Ondřej Paděra právě s Demeterem vyrovnali, jenže za dvě minuty Chorvati zase vedli. Do penaltového rozstřelu ovšem poslal souboj blanenský kanonýr Paděra.

Zatímco zkušený pražský kapitán Vít Turtenwald s Janem Koudelkou pokutové kopy proměnili, dva chorvatští exekutoři se mýlili a postup slavil český celek. „Měl jsem jít kopat penaltu jako čtvrtý, první tři byli jasní. Ve finále jsme byl rád, že jsem nemusel,“ usmál se Demeter.

V semifinále jako už poněkolikáté vystavilo českým reprezentantům stopku Rumunsko, které zvítězilo 2:1. „Rumuni v té době byli asi neporazitelní,“ uznal Demeter, jenž v závěru duelu aspoň snížil.

V zápase o třetí místo se český tým střetl s Německem, které je vyřadilo ve čtvrtfinále v Řecku. Taktická bitva až do 35. minuty postrádala góly, pak se prosadil opakovanou ranou Turtenwald a minutu před koncem zvýšil Paděra. Němci pouze snížili a po výhře 2:1 slavili Češi bronz. „Němce jsem si pamatoval z Řecka a měli docela dost stejných hráčů, hráli podobný nepříjemný styl, který nám moc neseděl. Připravili jsme se na ně a hlavně jsme určitě víc chtěli medaili. Když jsme odehráli plný počet utkání, rozhodně jsme se nechtěli vracet s bramborovou,“ poznamenal Demeter.

Evropskými šampiony se počtvrté v řadě stali Rumuni, když ve finále zdolali Slovinsko 1:0.

Český tým se vrátil na medailové pozice, na kterých od začátku evropských šampionátů chyběl pouze v Řecku. Poprvé se v nominaci objevila například blanenská trojice David Bednář, Jan Koudelka a Ondřej Paděra. „Myslím, že po Řecku se víc dostala na veřejnost informace, že je možné podívat se s malým fotbalem na mistrovství Evropy, do té doby o tom asi nevěděl každý. Do Řecka jsem taky dostal přes doporučení našeho oblastního prezidenta Jana Mráky. Každý rok už pak jezdili kvalitnější hráči, přidalo se víc kluků z Prahy i celé republiky, například bývalí ligoví hráči se zkušenostmi, jako byl v Černé Hoře Vít Turtenwald. Hráči na šampionát víc chtěli a není taková sranda se do týmu dostat, jako to třeba bývalo dřív,“ přemítal jihlavský fotbalista.

Demeter k bronzu z Černé Hory přidal ještě o dva roky později stejný kov z Maďarska a předloni zlato z Ukrajiny. „Kromě mé první účasti v Řecku a premiérového mistrovství světa v Americe, kde to bylo všelijaké a s mantinely nešlo o klasický malý fotbal, jsem si pokaždé přivezl placku. Jsem moc rád, že na Ukrajině po dvou bronzových byla i zlatá,“ oddechl si Demeter.

Fotogalerie z turnaje zde:

miniEURO 2014 Herceg Novi

Výsledky českého týmu:

Základní skupina E:

ČR - Španělsko 0:3 (0:1), branky: 12. a 35. Fuentes, 40. Doalto

ČR - Anglie 2:0 (0:0), branky: 40. Mařík, 40+1. Fitzel

ČR - Turecko 7:1 (2:1), branky: 4. a 25. vlastní, 11. a 33. Uhlíř, 30. Koudelka, 37. Paděra, 39. Demeter - 15. Ilikoba, červená karta: 17. Bednář (ČR)

Osmifinále:

Slovensko - ČR 1:5 (0:2), branky: 34. Beliš - 14. Koudelka, 15. a 36. Fitzel, 25. Novák, 27. Paděra

Čtvrtfinále:

Chorvatsko - ČR 3:3 (2:0), penalty 0:2, branky: 2. Rančič, 6. Lukavečki, 31. Karamatič - 28. a 35. Paděra, 29. Demeter, penalty proměnili Turtenwald a Koudelka, neproměnili Uhlíř – Karamatič, Bura.

Semifinále:

ČR – Rumunsko 1:2 (0:1), branky: 40. Demeter - 12. Radu, 28. Craciun

O 3. místo:

ČR – Německo 2:1 (1:0), branky: 35. Turtenwald, 39. Paděra - 40. Evers

Finále: Rumunsko – Slovinsko 1:0

 

Sestava České republiky

Brankáři: Marek Gruber (Brno), Jaroslav Bellada (Praha)

Obránci: Vít Turtenwald, Jiří Novák, Karel Kristen, Michal Uhlíř (všichni Praha), David Bednář (Blansko), Lukáš Matyska (Brno)

Útočníci: Tomáš Fitzel, Stanislav Mařík (oba Praha), Ondřej Paděra, Jan Koudelka (oba Blansko), Jaromír Grim (Brno), Robin Demeter (Jihlava)

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200