Asociace malého fotbalu české republiky

Zpátky do minulosti: mostecká letka táhla tým k maďarskému bronzu

30. 06. | 20

Most – Poprvé se na evropském šampionátu v malém fotbalu objevili hráči z týmu Gamblers Most. V maďarském Székesfehérváru jich nastoupilo spolu hned pět a vytvořili údernou letku, která měla velký podíl na konečném bronzu. Turnaji z roku 2016 se věnuje desátý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

Do Maďarska poprvé s národním týmem na Euro vyrazila pětice Ondřej Bíro, Tomáš Režný, Jakub Polák, David Macko a Michal Macháček, která dotáhla Most ke stříbru v premiérovém ročníku Superligy malého fotbalu. „Každému nám pomohlo se adaptovat, že jsme se navzájem znali. Díky sobě navzájem jsme dosáhli na společné úspěchy,“ líčí útočník Polák.

Bez některých mosteckých fotbalistů už se od té doby neobešel žádný velký turnaj, Bíro, Polák a Režný mají ve sbírce světové zlato z Tuniska i evropské z Ukrajiny. „Maďarsko byl pro mě jeden z nejlepších turnajů, protože byl první pro nás mostecké hráče. Jen jsme si to užívali a nepřipouštěli si neúspěch. Pro mě byla obrovská čest, že jsem se turnaje zúčastnil, byl z říše snů. Vzpomínám na něj jako na nejlepší start, po kterém přišlo nespočet úspěchů, na které jsme dosáhli. Šlo o zrod toho, čeho jsme si přáli ve sportu dosáhnout a vlastně netušili, čeho vůbec dosáhneme,“ popisuje Polák.

V Székesfehérváru předváděl český celek svou sílu od začátku základní skupiny E. Nejprve smetl Portugalsko 5:1, na čemž se čtyřmi góly podílel blanenský snajpr Ondřej Paděra. Pak přejel Wales 6:0 a na závěr zdolal gólem debutanta na turnaji Tomáše Kounovského v nastavení Bulharsko 1:0. „Myslím, že už ve skupině se projevila síla mosteckých Gamblerů. V té době jsme nikdy nešli do zápasů, že se remizuje nebo prohraje. Přenesli jsme do týmu mosteckou mentalitu, aby se vyhrávalo, což bylo naše největší kouzlo,“ vzpomíná Polák.

V osmifinále český tým porazil Polsko 5:2, ovšem ve čtvrtfinále čekala těžká Anglie. „Nedávno jsme se s klukama na srazu bavili a pětadevadesát procent z nás se shodlo, že Anglie ve čtvrtfinále v Maďarsku byla nejtěžší soupeř, jakého jsme kdy potkali. Srovnat se dá jen s Mexikem ve finále mistrovství světa v Tunisku (výhra 3:0 – pozn. red.). To byli nejlepší soupeři, na jaké jsme narazili, ale rozhodlo naše silné a zdravé jádro, na kterém jsme stavěli,“ vrací se mostecký útočník k duelu s Anglií, který rozhodl zadák Michal Uhlíř a český tým postoupil po výhře 3:2.

V semifinále ovšem už nestačil na Kazachstán, jemuž podlehl 0:3. „Kazaši byli motorové pily, což se v zápase ukázalo. Chyběl nám jeden krok, zkušenosti, které jsme nasbírali tímto vypadnutím i následně prohrou v Brně (ve finále 1:2 po penaltách s Ruskem – pozn. red.). Potřebovali jsme je, abychom došli na pomyslný vrchol. Díky prohrám vykrystalizovaly úspěchy,“ přemítá Polák.

Na rozdíl od šampionátu o rok dřív v chorvatském Vrsaru zvládli čeští reprezentanti v Maďarsku bitvu o bronz, když zdolali Černou Horu 2:0. „Někteří kluci byli trošku zaskočení, že se znovu ocitli ve stejné pozici. Ale semifinále jsme hned po zápase hodili za hlavu. Řekli jsme si, že o nic nejde, jedeme dál a už to nepustíme,“ poznamenává Polák, který ve vypjatém souboji o bronz viděl červenou kartu.

Bronz ze Székesfehérváru nastartoval zlatou éru českého malého fotbalu. „V tu dobu mě nenapadlo, že se nám bude tak dařit. Až postupem času se člověk zamyslí nad úspěchy, které byly sakra velké. Za mě vše vyvrcholilo vítězstvím v anketě Sportovec roku. Nevím, zda se ještě někomu v malém fotbale povede vyhrát,“ zmiňuje Polák ocenění pro nejlepší kolektiv roku 2017.

Fotogalerii z turnaje najdete zde:

miniEuro 2016 Székesfehérvár

Výsledky českého týmu

Základní skupina E:

ČR – Portugalsko 5:1 (2:0), branky: 2., 32., 36. a 39. Paděra, 11. Kounovský – 34. Vinhas

ČR – Wales 6:0 (2:0), branky: 8. Bíro, 20. Kounovský, 23. a 34. Mařík, 38. Koudelka, 39. Demeter

ČR – Bulharsko 1:0 (0:0), branka: 40+1. Kounovský

Osmifinále: ČR – Polsko 5:2 (2:0), branky: 9. Kounovský, 19. Levčík, 22. Macko, 23. Mařík, 38. Koudelka - 35. Jendruczek, 36. Dębicki

Čtvrtfinále: ČR – Anglie 3:2 (2:1), branky: 3. Kounovský, 10. Macko, 26. Uhlíř - 4. Toti, 22. Herbert

Semifinále: ČR – Kazachstán 0:3 (0:1), branky: 14. Achmetšaripov, 27. Barlybajev (pen.), 38. Mustafin

O 3. místo: ČR – Černá Hora 2:0 (1:0), branky: 19. Paděra, 33. Kounovský

Finále: Kazachstán – Chorvatsko 2:2, na pokutové kopy 6:5

 

Sestava České republiky

Brankáři: Marek Gruber (Brno), Ondřej Bíro (Most)

Hráči do pole: Michal Macháček, Tomáš Režný, Jakub Polák, David Macko (všichni Most), Michal Uhlíř, Jiří Novák, Stanislav Mařík, Tomáš Kounovský (všichni Praha), Ondřej Paděra, Jan Koudelka (oba Blanensko), Robin Demeter (Jihlava), František Hakl (Milovice), Patrik Levčík (Brno)

- Jaroslav Kára -

Foto: Erika Simon

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200