Asociace malého fotbalu české republiky

Zpátky do minulosti: vítězství navzdory frustrovaným Tunisanům

21. 08. | 20

Olomouc – Mistrovství světa, evropský šampionát a také Continental Cup. Čeští reprezentanti v malém fotbale předvedli sotva napodobitelnou šňůru triumfů na největších mezinárodních akcích. Kontinentálnímu poháru v Tunisku se věnuje již šestnáctý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

Continental Cup měl premiéru v březnu 2019 a nechyběl u ní český výběr, pro který šlo o prověrku před světovým šampionátem v australském Perthu. I přes notně namíchanou sestavu, kterou doplnil například někdejší fotbalový reprezentant Tomáš Jun, si národní tým v malém fotbale došel pro další cenný triumf. „Pro mě to byl největší fotbalový zážitek, dodneška na něj vzpomínám. Zažil jsem v Tunisku premiéru a všechno bylo absolutně bezvadné. Bydleli jsme v luxusním hotelu a také po organizační stránce bylo úplně všechno na jedničku,“ ocenil olomoucký útočník českého výběru Jan Tögel.

Český celek se ve skupině střetl s Pobřežím slonoviny, Irákem a Rumunskem. Ve druhé skupině bojovaly domácí Tunisko, Švýcarsko, Anglie a Guatemala. Na úvod turnaje český výběr přejel Irák 12:0, hattrickem k výhře pomohl brněnský forvard David Presl. „Žádný soupeř se nesmí podcenit, ale šlo o jeden z nejslabších mančaftů na turnaji. Výhrou jsme se chytli a potom se rozjeli,“ poznamenal Tögel, který proti Iráku jednou skóroval.

V dalším kole ovšem čekali staří známí Rumuni a po poločasovém výsledku 3:3 se zrodila i po závěrečném hvizdu remíza 6:6. „Bylo to hodně taktické utkání, snad dvakrát jsme prohrávali a strašně si cením, že jsem dal dva góly Rumunům, kteří jsou v top trojce skoro na každém šampionátu. Srovnával jsem na 6:6 a remíza nás posunula do finálového zápasu,“ vzpomínal olomoucký kapitán v Superlize malého fotbalu.

Na závěr základní skupiny český celek zdolal Pobřeží slonoviny 5:3. „To bylo něco úplně jiného. Mělo samé silové hráče, kteří sice nebyli tak technicky a takticky připravení jako Rumuni, ale urostlí a bojovní chlapi,“ líčil Tögel.

Ze druhé skupiny se do finále probojovali domácí Tunisané, kteří svedli s českým výběrem tuhou bitvu. Svěřenci Jiřího Nováka zvítězili těsně 5:4. „Domácí byli pořádně nahecování a nachystaní se vším všudy. I když jsem nehrál nejdelší pasáž zápasu, na konci mi frustrovaný Tunisan flusl do ksichu a dal loket. Fotbalově nebyli špatní, ale zvládli jsme zápas srdcem, hrabali jsme jeden za druhého. Podle mě jsme zvítězili právem,“ podotkl útočník, který si medaili z Continental Cupu vystavil na čestné místo. „To mi žena povolila,“ usmál se.

Reprezentační áčko po návratu zvítězilo hned v květnu na pátém turnaji za sebou, když ve slovenské Galantě ovládlo premiérové klání EMF Nation Games v konkurenci Anglie, Maďarska a Slovenska, přestože hostitelské zemi podlehlo 3:4. V dalším pokračování EMF Nations Games v Brně za Lužánkami národní výběr obsadil bez prohry druhé místo za Rumunskem, třetí bylo Slovensko a čtvrté Španělsko.

Přestože Tögel v Superlize malého fotbalu i v Tunisku předváděl parádní výkony, nevysloužil si nominaci na světový šampionát v australském Perthu, který se konal loni v říjnu. Přednost dostali jiní. „Na jednu stranu jsem cítil zklamání, na druhou stranu ani ne. Realizační tým se mnou počítal na místo Honzy Koudelky, kdyby nemohl. Ve středu sestavy moc místo nebylo. Sice jsem doufal, když vypadl jeden hráč, ale na šampionát odjel David Pozníček z Prahy, nikdo mi vědět nedal. Klukům jsem stejně držel palce aspoň v televizi. V Tunisku jsem sice neměl tolik prostoru, kolik bych si představoval, i tak jsem si na Continental Cupu splnil sen. Když jsem tam stál s klukama a zněla česká hymna, měl jsem husí kůži. Pro mě šlo o jeden z největších fotbalových zážitků,“ zopakoval Tögel.

Nyní už se s Olomoucí chystá na ostrý start celostátní soutěže, která začíná na konci srpna. „Chtěli jsme to tentokrát pojmout trošku lépe, abychom se vážně nachystali, vyzkoušeli si standardky. Superliga je o tom být sehraný a mít nacvičené věci, bez toho se nedá pomýšlet na úspěch do top trojky,“ poznamenal olomoucký útočník.

Fotogalerii si prohlédněte zde:

Continental Cup Tunisko 2019

Výsledky českého týmu

Základní skupina:

ČR – Irák 12:0 (7:0), branky: Presl 3, Jelínek 2, Kasal, Jun, Režný, Sodoma, Šultes, Bíro, Tögel

ČR – Rumunsko 6:6 (3:3), branky ČR: Tögel 2, Jelínek, Šultes, Bíro, Kounovský

ČR – Pobřeží slonoviny 5:3 (3:1), branky ČR: Kasal 2, Macko, Presl, Sodoma

Finále: Tunisko – ČR 4:5, branky ČR: Kasal, Presl, Bíro, Macko II, Kounovský

Sestava České republiky

Brankáři: Ondřej Bíro, Miloslav Aschenbrenner (oba Most)

Hráči do pole: Jakub Polák, Tomáš Kounovský, Jiří Sodoma, Pavel Šultes, Tomáš Jelínek, Tomáš Jun (všichni Praha), Tomáš Režný, Vít Popelka, Daniel Kasal, David Macko I (všichni Most), David Presl, David Macko II (oba Brno), Jan Tögel (Olomouc)

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200