Česká reprezentace v Baku bojuje o titul. Ve finále narazí na Srbsko

05/05/2023, 22:54ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Baku – Už pouze jediná překážka dělí české reprezentanty v malém fotbale od ovládnutí mezinárodního turnaje v Baku. V pátek zvládli dva duely, když nejprve zdolali Ukrajinu 4:1 a poté v semifinále přejeli Kazachstán 8:2. V sobotním finále se od půl sedmé večer utkají se Srbskem.

Čeští reprezentanti (v červeném) v semifinále deklasovali Kazachstán 8:2.
Čeští reprezentanti (v červeném) v semifinále deklasovali Kazachstán 8:2.

Svěřenci kouče Stanislava Bejdy v pátek dopoledne porazili ve vyřazovacím duelu Ukrajinu, čímž si vysloužili postup do semifinále. „Bylo to hrozně těžké utkání, věděli jsme, o co hrajeme, ale před zápasem jsme měli skvělou průpravu od všech. Brali jsme to zodpovědně a vyšlo to. Hráli jsme bez klasických hrotů, takže jsme pořád jenom rotovali. Převážně jsme hráli s balonem a jelikož pětky Ukrajiny byly dlouho na hřišti, docházely jim síly a mohli jsme do nich bušit,“ popsal duel český reprezentant Milan Šídlo.

Ten se při výhře 4:1 zapsal mezi střelce společně s Jiřím Sodomou, Denisem Laňkou a Ondřejem Moučkou. „Ukrajinu jsme do ničeho nepustili, dobře jsme bránili a pak jsme jen těžili z toho, že její pětky byly dlouho na hřišti a mohli jsme útočit, jak jsme chtěli. Myslím, že to bylo od nás hodně dobře zvládnuté utkání,“ řekl ostravský vyslanec v národním týmu Moučka a okomentoval svou trefu: „Bery (Ondřej Beran) to vzadu vykombinoval, Machy (David Macháček) hodně dobře vyjel a vystřelil, ke mně se balon vykutálel na zadní tyči, takže jsem ho jen doklepl. Bylo to spíš štěstí,“ hlesl.

Momentky z utkání s Ukrajinou najdete zde:

V semifinále se čekala rozhodně vyrovnanější bitva mezi dvěma bývalými evropskými šampiony. Kazachstán ovládl kontinentální šampionát v roce 2016, český celek o dva roky později. Souboj jasně patřil Bejdově družině. „Výsledek 8:2 mluví za vše. Kazachstán možná nepřijel v plné sestavě, ale měl tam spousta futsalistů a věřili jsme si na ně. Od začátku jsme hráli aktivně, v prvním střídání padnul první gól a od té doby jsme si věřili ještě víc. Pak jsme jim to tam prostě nasypali,“ usmál se zkušený zadák František Hakl, který jednou skóroval.

Sestřih utkání s Kazachstánem uvidíte zde:

Hattrickem se na výhře 8:2 podílel mostecký kanonýr Denis Laňka, dva góly přidal jihlavský útočník Jiří Míča a po jedné trefě ještě Jaromír Frébort s Ondřejem Moučkou. „Jsem rád, že jsem se trefil, i když oba dva góly padly do prázdné, konečně jsem přispěl týmu. Všechno je pro mě nové, snažím se pochytat co nejvíc věcí a doufám, že co se naučím, mě posune dál,“ pravil Míča.

Ve finále se český výběr střetne v sobotu od půl sedmé večer středoevropského času se Srbskem, které v semifinále zdolalo domácí Ázerbájdžán 3:2. „Stoprocentně chceme vyhrát, s ničím jiným do zápasu ani jít nemůžeme. I když to není žádný šampionát, jen přátelský turnaj, určitě chceme dojít až do cíle a vždycky vyhrát,“ prohlásil Hakl.

V základní skupině A se Srbsko s českou reprezentací rozešlo smírně 2:2. „Myslím, že finále bude hodně vyrovnané a o jednom gólu, který rozhodne. Bylo by super, kdybychom ho dali my. Pokud by vedlo Srbsko, hodně se zatáhne a bude to o dobývání,“ uvažoval Míča.

Vyřazovací fáze:
Česká republika – Ukrajina 4:1
Branky: 15. Sodoma, 33. Laňka, 35. Šídlo, 41. Moučka – 41. Tsopa.
Semifinále:
Kazachstán – Česká republika 2:8
45. Saurunbayev, 50. Khashimov – 1., 14. a 49. Laňka, 34. a 42. Míča, 7. Hakl, 17. Frébort, 38. Moučka.

Sobotní program:
O 3. místo:
17.00 Ázerbájdžán – Kazachstán
Finále:
18.30: Česká republika - Srbsko