Česká reprezentace míří do Maďarska. Hráči bojují o mistrovství světa

18/09/2023, 17:59ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Boj o nominaci na mistrovství světa vrcholí. Hráči mají poslední dvě herní příležitosti, jak přesvědčit stavitele národního týmu v malém fotbale, aby je zařadili do výběru pro světový šampionát, který od 26. října do 4. listopadu hostí Ras Al Khaimah ve Spojených arabských emirátech.

Generální manažer české reprezentace Luděk Zelenka. 
Generální manažer české reprezentace Luděk Zelenka.

V úterý 19. září nastoupí česká reprezentace k přípravnému utkání v Maďarsku, ve čtvrtek 28. září se pak představí na Slovensku. Po prvním utkání duelu zúží trenéři nominaci na dvaadvacet hráčů, z nichž vyberou tým pro duel na Slovensku. „Do Maďarska jede hodně kluků, kteří jsou na hraně, po utkání vybereme tři gólmany a devatenáct hráčů do pole, z nichž pak vezmeme tým na Slovensko. Tam už nemá smysl brát někoho na zkoušení. Měli jsme zhruba pětatřicet hráčů, kteří připadali v úvahu, teď uděláme první základní rozřazovák. Nebereme kluky, u kterých máme jistotu, že je nepotřebujeme zkoušet, jako třeba Ondra Bíro,“ přiblížil generální manažer české reprezentace Luděk Zelenka.

Po zápase v Budapešti oznámí tvůrci národního týmu širší nominaci 22 jmen na Světovou federaci malého fotbalu. „Na Slovensko z nich pojedou dva gólmani plus čtrnáct hráčů do pole a 1. října musíme odeslat sedmnáctku hráčů, z níž před šampionátem ještě dva lidi odřízneme,“ objasnil Zelenka.

Neznamená to tedy, že kdo schází v nominaci na zápas v Maďarsku, nemá šanci jet na světový šampionát. Některé totiž není třeba zkoušet. „Víme, co někteří kluci umějí v mezinárodních zápasech, viděli jsme je na iks turnajích a máme jasno, co na jejich úrovni zvládnou. Například Vojta Pazdera z Olomouce. Víme, jaký je, co standardně odevzdá za výkon. Do Spojených arabských emirátů jet může, ale nejede do Maďarska, protože víme, jak by hrál. Máme omezené množství zápasů, jen dva a nemůžeme zkoušet různé varianty. Hodně je to o tom, jak máme hráče zafixované, jak působí, není třeba je prověřovat, pokud u nich nenastal velký výkonnostní vzestup nebo propad nebo zda to není nový hráč. Samozřejmě vše diskutujeme s trenéry,“ líčil generální manažer.

V Maďarsku se každopádně ještě mohou reprezentanti ukázat. „Na férovku řeknu, že máme strašně moc podobných hráčů a tohle utkání slouží k tomu, abychom našli nějakou individualitu. Někoho, kdo by to na sebe byl schopný vzít v těžkém zápase, třeba udělá dvě chyby, ale také dvě super akce. Po mistrovství Evropy v Košicích jsme si vyhodnotili, že jsme sice měli dobrý tým, ale všichni hráči byli na stejné úrovni, nikdo to na sebe nevzal, hráli jsme strašně sterilní fotbal, nezáživný, bezpečný, který nebavil diváky, nás ani hráče. Celá etapa reprezentace od Košic je o tom najít takovou individualitu typu Denise Laňky,“ sdělil Zelenka.

Právě kanonýr mosteckého superligového výběru, který obdržel cenu pro nejlepšího hráče červnového Superfinále, má účast na světovém šampionátu takřka jistou. „Nechceme o něho přijít. Je svým způsobem svérázná osobnost, která to však vezme na sebe a neřeší, zda se hraje proti Maďarsku nebo výběru Ostravy,“ poznamenal manažer.

Trenéři musejí poskládat mužstvo tak, aby si fotbalisté na hřišti vyhověli. „Zase nemůžeme mít takových hráčů jako Laňka pět v každé formaci, nanejvýš jednoho, dva. Potřebujeme najít hráče, kteří jim udělají servis. Jsou to spojité nádoby. Potřebovali bychom pět šest utkání, abychom si je ověřili, ale tolik utkání nemáme. Hráčů, kteří dělají servis a pořád jsou to super fotbalisté, máme na takové úrovni opravdu dvacet, vybereme z nich deset. Budou dělat černou práci, jsou zodpovědní a tím správným pojítkem pro individuality, které hledáme,“ vysvětlil Zelenka.

Česká nominace na utkání v Maďarsku
Brankáři: Ondřej Beran (Partyzan Příbram), Dominik Kunický (L&B reality Vikings Brno).
Hráči do pole: František Hakl, Stanislav Mařík, Daniel Žížala (všichni Hanspaulka Praha), Filip Gedeon, Daniil Doleček, Daniel Klíma (všichni Most), Richard Svoboda, Jiří Míča (oba Jihlava), David Macháček (Predátoři Praha), Ondřej Paděra (Blanensko), Ondřej Moučka (MF Baník Ostrava), Jiří Junek (Partyzan Příbram), Jaroslav Kubát (Pardubice).