Česká reprezentace už má tým pro Euro. Zlato z Kyjeva obhajuje sedm fotbalistů

20/05/2022, 12:59Malý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Pátek 20. května je Mezinárodní den malého fotbalu a tedy příhodné datum k oznámení nominace české reprezentace na mistrovství Evropy, které od 4. do 11. června hostí slovenské Košice.

Český reprezentační trenér Stanislav Bejda.
Český reprezentační trenér Stanislav Bejda.

Trenér Stanislav Bejda s manažerem Luďkem Zelenkou a dalšími členy realizačního týmu vybrali patnáct fotbalistů, kteří se pokusí o obhajobu evropského zlata. To Česká republika vybojovala na zatím posledním kontinentálním šampionátu v ukrajinském Kyjevě v roce 2018. „Nominace bývá vždycky těžká, řešíme různé nuance. Absolvovali jsme nějaké akce, abychom se sehráli a vsadili jsme spíš na součinnost, než abychom vybírali z každé oblasti dva nejlepší hráče a z nich dali dohromady mix. Není čas se sehrávat, což jsme hodně brali na zřetel. Prim u nás v Superlize hrají Brno a Praha, proto mají největší zastoupení,“ přiblížil výběr hlavní trenér Bejda.

Čtyřnásobné vládce Superligy malého fotbalu z Brna zastupuje šest hráčů, Staropramen Praha pak pětice. Most, Blanensko, Ostrava a Pardubice mají v nominaci po jednom zástupci. „Vsadili jsme na zkušenost, protože ostrá akce je kolikrát o psychické odolnosti, na to jsme brali ohled. Taky jsme se řídili posty, abychom měli zastupitelnost, nemůžeme vzít deset útočníků a jednoho obránce. Některé kluky nemáme stoprocentně zdravé, ale věříme, že se do šampionátu dají do kupy. Samozřejmě bychom nejradši vzali víc kluků, bohužel to nejde, nominace je okleštěná. Se všemi ovšem komunikujeme a vědí, z jakého důvodu to tak je,“ doplnil Bejda.

Do Košic vyrazí sedm obhájců evropského titulu z Kyjeva. „Měli jsme třináctku hráčů jasnou, pak jsme řešili dvě místa na závěr. Rozhodly nuance, kdo by co mohl přinést. Nominace je společné týmové rozhodnutí reprezentace, neprosadili jsme si někoho já nebo Zelda, shodli jsme se všichni,“ přiblížil kouč s tím, že mezi náhradníky má vicemistra světa do 23 let Jindřicha Novotného ze Staropramenu Praha.

Nováčky na velké mezinárodní budou Tomáš Pospiš s Davidem Mackem z Brna, Miroslav Verner ze Staropramenu Praha a Ondřej Moučka z Baníku Ostrava. „Pospiš jako lídr doplnil brněnskou pětici. Chtěli jsme ho vzít už na minulou akci, ale zranil se a svou pozici si vyčekal. Z důvodu součinnosti pětky jsme vybrali také Macka. Doufejme, že do národního týmu přenesou atmosféru z vítězného Brna. Verner je silný v situacích jeden na jednoho a doplnil pražskou partu. Věříme, že může přinést něco navrch,“ sdělil Bejda.

Ondřej Moučka má v národním týmu zastoupit evropského i světového šampiona Jana Koudelku, který už má profesionální smlouvu. „Při neúčasti Honzy Koudelky jsme sháněli podobný typ fotbalisty, rozhodovali jsme se mezi mladými, rychlými hráči. Vyzkoušeli jsme je a na poslední akci porovnávali. Ondra Moučka je pro nás asi největší neznámá a možná překvapení, ale má v sobě něco navíc. Stabilně hraje třetí ligu, což je záruka trénovanosti a věříme, že bude připravený po všech stránkách. V Ostravě patří k hráčům, kteří na sebe upozorňují už od minulé sezony, dostal prostor a zalíbil se nám. Hledáme nového Koudelku a Moučka může udělat nějaký rozdíl v důležitých chvílích, byť vzhledem ke zkušenostem nebude hned v základu,“ nastínil český trenér.

Jeho svěřenci se v základní skupině E ve slovenských Košicích utkají se Srbskem, Moldavskem a Francií. „Samozřejmě jsme braní jako favorité, všichni nás tak vidí, ale před každým šampionátem říkám, že špička se rozrůstá. Nevíme, jak kdo v posledních letech pracoval, jaký výběr složil, rozhodují různé aspekty. Podle mě se to zase o fous zvedne, a přibyde někdo zajímavý z týmů, se kterými se tolik nepočítalo. Máme těžší skupinu, už v ní nás čeká zkouška ohněm a prověří, jak jsme na tom. Musíme být pokorní a přistoupit k tomu maximálně zodpovědně a týmově. Sázet budeme zase na klasické zbraně, které máme. Doufáme, že nám přinesou ovoce,“ přál si Bejda.

Česká nominace na mistrovství Evropy v Košicích

Brankáři: Ondřej Bíro (Most), Dominik Kunický (Brno)
Hráči do pole: Patrik Levčík, David Presl, Bohumír Doubravský, Tomáš Pospiš, David Macko (všichni Brno), Stanislav Mařík, František Hakl, Tomáš Jelínek, Jiří Sodoma, Miroslav Verner (všichni Staropramen Praha), Ondřej Paděra (Blanensko), Ondřej Moučka (Baník Ostrava), Jan Rosůlek (Pardubice)