Česká reprezentace zahájí mezinárodní turnaj v Baku s mistry Evropy

30/04/2023, 12:35ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Baku – Duelem dvou posledních úřadujících evropských šampionů vyvrcholí úvodní den mezinárodního turnaje v malém fotbale, který od 1. do 6. května hostí ázerbájdžánská metropole Baku. Domácí výběr se utká s českou reprezentací po slavnostním zahájení v pondělí v půl osmé večer středoevropského letního času.

Reprezentace na kempu v Českém Dubu.
Reprezentace na kempu v Českém Dubu.

Ázerbájdžán zvítězil loni v červnu na evropském šampionátu v Košicích a na trůnu vystřídal Českou republiku, která ovládla poslední mistrovství starého kontinentu na Ukrajině v roce 2018, poté přerušila i akce malého fotbalu covidová pandemie.

Ázerbájdžánská federace malého fotbalu pozvala devět světových reprezentací na mezinárodní klání, které se koná k výročí sta let od narození bývalého prezidenta země Heydara Aliyeva.

Svěřenci kouče Stanislava Bejdy se v Baku Tennis Academy střetnou ve skupině A s domácím výběrem, Srbskem, Gruzií a Itálií. Ve skupině B se představí Kazachstán, Jihoafrická republika, Francie, Turecko a Ukrajina. „Chceme hrát maximální počet šesti zápasů, taková konfrontace se nedá jinak nahradit. Očekáváme velkou kvalitu a samozřejmě vymazlené prostředí, protože Ázerbájdžán chce pořádat mistrovství světa pro rok 2025 a tenhle turnaj bere jako zkoušku, zda takovou akci zvládne uspořádat a zda budou týmy spokojené. Hodně se těšíme,“ sdělil generální manažer reprezentačního A týmu Luděk Zelenka.

Tvůrci národního týmu vzali do Baku dva gólmany a dvanáct hráčů do pole. Nejvíc, tedy tři zástupce, dodaly superligové výběry Hanspaulky Praha, Predátorů Praha a Mostu. Turnaj slouží také jako příprava pro mistrovství světa, které od 26. října do 4. listopadu hostí Spojené arabské emiráty. „Zajímá nás, jak obstojí v mezinárodní konfrontaci kluci, co vypadají dobře v Superlize malého fotbalu. Vybrali jsme tři zkušené, ověřené hráče, zbytek tvoří noví kluci, kteří musejí prokázat, že jsou ti praví, že jsme je vybrali správně. Měli by přinést oživení, nový impulz do nároďáku,“ přiblížil kouč Bejda.

PROGRAM TURNAJE
1. května, 19.30 (SELČ): Ázerbájdžán – Česká republika
2. května, 13.30: Srbsko – Česká republika
3. května, 10.30: Gruzie – Česká republika
4. května, 15.30: Itálie – Česká republika
5. května, od 9.00: vyřazovací fáze, od 18.00: semifinále
6. května, 17.00: o třetí místo, 18.30: finále

Česká nominace na mezinárodní turnaj v Baku
Brankáři: Ondřej Bíro (Most), Ondřej Beran (Partyzan Příbram)
Hráči do pole: Jiří Sodoma, František Hakl, Tomáš Jelínek (všichni Hanspaulka Praha), Michal Vávra, David Macháček, Milan Šídlo (všichni Predátoři Praha), Jaromír Frébort, Ondřej Moučka (oba Baník Ostrava), Daniel Kasal, Denis Laňka (oba Most), Vojtěch Pazdera (Olomouc Mighty Ducks), Jiří Míča (Jihlava Miners)