Český malý fotbal načíná druhou padesátku, připomeňte si jeho vznik v dokumentu

17/02/2022, 18:57Oblastní svazyObecnéMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Začalo to mezi olomouckými paneláky v roce 1971 a vyvrcholilo velkolepým Superfinále v Boskovicích. V uplynulém roce oslavil malý fotbal v České republice padesát let od vzniku první organizované soutěže. Pro všechny hráče, organizátory a fanoušky připravila Asociace malého fotbalu České republiky dárek v podobě videa mapující historii toho sportu u nás.

V roce 1971 odstartovala první soutěž na pískovém hřišti v Olomouci za účasti šesti mužstev. „Sešla se tady parta kluků, která hrávala malý fotbálek, a rozhodli se hrát organizovaně. Přes svaz mládeže se přihlásili do soutěže a v roce 1971 začal první organizovaný turnaj. Klukům se to líbilo, protože nesměli hrát registrovaní fotbalisté, s rychlým nárůstem mužstev jsme se přestěhovali na Letnou, kde už jsme měli tři hřiště,“ popsal olomoucké začátky Vojtěch Nehera, dlouholetý předseda Malého fotbalu Olomouc.

O rok později zahájila svou činnost Hanspaulská liga, největší soutěž malého fotbalu na světě. Založil ji již zesnulý Jiří Sedláček. „Vznikla víceméně spontánně, zdejší společnost léta předtím pořádala turnaje a v roce 1972 se zabudovaly do prvního ročníku pravidelné soutěže, kterou hlavní zakladatel nazval Hanspaulská liga malé kopané. Hrála se na hřišti Na Dlouhém lánu, do té doby se v okolí nic takového nehrálo. Prvního ročníku se zúčastnilo osm mužstev, jenže přibývalo tolik zájemců, že se postupně hrála druhá liga, třetí a o pár let později čtvrtá liga. Dnes jich je osm,“ uvedl Jaroslav Müller, spoluzakladatel Hanspaulské ligy.

Přidaly se soutěže v Příbrami, Pardubicích, Kladně, Slaném a v roce 2004 vznikla Asociace malého fotbalu České republiky, jejímž prezidentem se stal Filip Juda. „Objížděl jsem vlakem a autobusem jednotlivé svazy a v roce 2004 jsme udělali setkání, kde jsem představil návrh stanov a strategii, jakou by se asociace měla ubírat,“ přiblížil. „Dnes je Česká republika největší na světě co do počtu hráčů poměrově k počtu obyvatel. A že vůbec existuje nejstarší soutěž z roku 1971 v Olomouci, vnímám jako obrovskou devízu českého malého fotbalu,“ doplnil Juda, který je nyní prezidentem Světové federace malého fotbalu.

V roce 2015 pak vznikla Superliga malého fotbalu, kterou v současnosti hraje dvanáct krajských výběrů. „Řekli jsme si, že naší výhodou je obrovská členská základna odspodu, takže jsme nešli cestou klubové scény, ale takzvaně regionálních reprezentací. Každá oblast má svůj výběr, který tvoří superligový tým,“ vysvětlil současný prezident Asociace malého fotbalu České republiky Matěj Horn. V uplynulém roce už celostátní soutěže mužů a hráčů do 23 let vyvrcholily při Superfinále v Boskovicích.

Úspěchy se dostavily také na mezinárodní scéně. Na prvním klubovém evropském šampionátu na stadionu Manchesteru United v Anglii triumfoval výběr Aegon Pardubice. V roce 2017 česká reprezentace vyhrála mistrovství světa v Tunisku, v témže roce pak v anketě Sportovec roku zvítězila mezi kolektivy. O rok později český národní tým vyhrál mistrovství Evropy. Reprezentanti do 21 let se stali šampiony starého kontinentu v roce 2016 a o dva roky později i mistry světa.

V uplynulém roce pak český malý fotbal představil novou vizuální identitu, se kterou otevřel druhé půlstoletí svého fungování. „Malý fotbal miluju a hrozně mě naplňuje. Musíme jen poděkovat lidem, kteří byli u založení a český malý fotbal dostali tam, kde je. Díky tomu jsem získal zážitky, na které nikdy nezapomenu. Ve velkém fotbale jsem hrál na profesionální a poloprofesionální úrovni, ale o takových zážitcích, jaké jsem prožil s malým fotbalem, jsem si mohl nechat jenom zdát. Spousta lidí v mém okolí říká, že malý fotbal je baví víc než velký, protože se tam furt něco děje, není tak nudný. Přeji si, aby si malý fotbal držel reputaci, kterou má, aby zůstal atraktivní a rok od roku se čím dál víc popularizoval,“ vzkázal světový i evropský šampon v malém fotbale Ondřej Paděra.

Prohlédnětě si dokument k padesáti letům malého fotbalu u nás: