Český tým skončil na Nations Games třetí. Trenéři pak vybrali dvacítku pro Euro

10/05/2024, 18:34ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Už jen dvacet hráčů má před sebou vidinu účasti na mistrovství Evropy v malém fotbale. Vedení české reprezentace odeslalo seznam dvaceti jmen, z nichž bude tvořit finální patnáctičlennou nominaci do Sarajeva. V metropoli Bosny a Hercegoviny startuje Euro 1. června a nový šampion starého kontinentu bude znám 9. června.

Tomáš Jelínek (vlevo) slaví gól českého týmu v utkání proti Izraeli. Foto: EMFTomáš Jelínek (vlevo) slaví gól českého týmu v utkání proti Izraeli. Foto: EMF

Dvacítku hráčů vybrali trenéři po EMF Nations Games ve slovenské Galantě, kde český celek obsadil třetí příčku. Po vítězství 2:1 nad Bulharskem a prohře 4:6 se Slovenskem se svěřenci kouče Stanislava Bejdy dvakrát utkali s Izraelem. Nejprve prohráli 2:4, v souboji o bronz však slavili triumf 3:1. „Všechny tři celky jsou kvalitní, sehráli jsme s nimi vyrovnané zápasy, porazili jsme Bulharsko i Izrael, se Slovenskem jsme dlouhou dobu vedli, ale některé věci jsme nechtěli ukázat, takže jsme nechali hru otevřenou až do konce,“ podotkl Bejda.

Vzhledem k řadě omluvenek se v Galantě objevilo dost hráčů, kteří stále ještě mohli zabojovat o nominaci na Euro. Zaujal především pardubický útočník Josef Stránský, který třikrát skóroval. „Pepa Stránský je pro nás velké pozitivum. Ze začátku jsme s ním tolik nepočítali, ale jako jeden z nováčků se ukázal v dobrém světle, přidal větší gólovou nadstavbu. Dostal se do skupinky hráčů, kteří mají velkou šanci na Evropu jet. Je vidět, že má něco za sebou, kvalitativně zaujal nejvíc,“ chválil český trenér.

Poslední ostrá prověrka českého národního týmu přinesla důležitou konfrontaci a hráči v ní obstáli. „Odnáším si dobrý pocit z některých hráčů, které chci využít. Taky se však ukázalo, jak důležitá je pro nás hra s gólmanem. Ne že by Lukáš Konrád zklamal, ale je to další věc, na kterou musíme myslet,“ narážel kouč na absenci Ondřejů Bíra a Berana i Dominika Kunického v brance.

Stavitelé českého národního týmu zaslali dvacetičlennou nominaci na evropský šampionát, ve které nechybí zkušení harcovníci ověnčení zlatými medailemi z mistrovství světa i Evropy: Ondřej Bíro, František Hakl, Stanislav Mařík nebo Ondřej Paděra. Ale také jsou v ní fotbalisté, kteří představují budoucnost českého národního týmu jako Petr Mirvald, Ismar Begič, Petr Sirotek či Daniel Žížala.

Příští týden zúží trenéři výběr na sedmnáct jmen, do Sarajeva nakonec pojede třináct hráčů a dva brankáři. „Máme ještě jeden nebo dva otazníky, finální nominaci oznámíme těsně před Eurem,“ doplnil Bejda.

Výsledky na EMF Nations Games:
Česká republika – Bulharsko 2:1, branky ČR: Stránský, Mařík.
Česká republika – Slovensko 4:6, branky ČR: Mařík, Sirotek, Kubát, Doleček.
Česká republika – Izrael 2:4, branky ČR: Macháček, Stránský.
O 3. místo: Česká republika – Izrael 3:1, branky ČR: Frébort, Stránský, Doleček.
Finále: Slovensko – Bulharsko 1:1, pokutové kopy 3:1

Širší nominace české reprezentace na Euro:
Brankáři: Ondřej Bíro (Most), Dominik Kunický (L&B reality Vikings Brno).
Hráči do pole: František Hakl, Tomáš Jelínek, Stanislav Mařík, Daniel Žížala (všichni Hanspaulka Praha), Ismar Begič, David Macháček, Michal Vávra (všichni Predátoři Praha), Vítězslav Hrubý, Jaroslav Kubát, Josef Stránský (všichni PAMAKO Pardubice), Daniil Doleček, Denis Laňka (oba Most), Jaromír Frébort, Ondřej Moučka (oba MF Baník Ostrava), Petr Mirvald (Olomouc Mighty Ducks), Ondřej Paděra (MF Blanensko), Petr Sirotek (Partyzan Příbram), Richard Svoboda (Jihlava Miners).