Čeští reprezentanti ve dvojutkání se Slovenskem dominovali, vstřelili dvanáct gólů

26/02/2024, 14:16ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Púchov – V prvním utkání se rozehřívali, aby ve druhém naplno prokázali svou kvalitu. Čeští reprezentanti v malém fotbale sehráli ve slovenském Púchově dvojzápas s domácím výběrem a dvakrát vyhráli. První duel ovládl český celek 3:1, ve druhém rozstřílel Slovensko 9:2.

Český reprezentační výběr v Púchově. 
Český reprezentační výběr v Púchově.

Reprezentační trenér Stanislav Bejda dal v tomto dvojutkáním šanci několika nováčkům, nebo hráčům, kteří v národním týmu delší dobu nehráli. Odvděčili se mu povedenými výkony. „Kluci, které jsme nominovali, dokázali oprávněnost nominace, vyloženě s nikým jsme nesáhli vedle, všichni vědí, umějí a znají. Bylo tam hodně mladých kluků, kteří mají za sebou i vyšší soutěže ve fotbale. Máme kvalitu, i když máme půlku kluků nových, každý splnil, co se od něj chtělo ,“ těšilo Bejdu.

Slovenský celek chtěl odehrát s českým národním týmem rovnocennou partii, jenže Bejdova družina si s pojetím domácích věděla rady. „Čekali jsme od Slováků trochu víc, hráli hodně naivně, trochu mě zklamali. Chtěli se ukázat, první mančaft vypadal silnější, dohromady by to možná bylo o něčem jiném. Byli jsme takticky vyspělejší. Slováci si to chtěli rozdat na férovku, ale pomohl nám rychlý gól v prvním utkání a postupně jsme se sehrávali. Nemáme kempy, je to spíš o jednorázových akcích, kdy se postupem času zlepšujeme. Druhý zápas už pro nás vyzněl líp, Slováci sice nastoupili s většinou čerstvými kluky, ale naši hráči si na sebe už víc zvykli v pětkách, navíc přišel Ondra Bíro, pro kterého je otevřená hra ideální. Kdyby tak na nás hráli všichni… Dokázali jsme si s tím poradit a dominovali jsme,“ líčil český kouč.

Obě utkání se nakonec hrála na 2x25 minut místo původně zamýšlených dvacetiminutových poločasů, český celek nastoupil s jedenácti hráči do pole, jediný rozdíl byl v brance, když v prvním duelu nastoupil Dominik Kunický a ve druhém kapitán Bíro. „V jedné partě se točilo šest hráčů, druhá pětka byla v pěti, ale občas jsem jednoho ze druhé pětky točil, takže vytíženost obou byla podobná. Delší poločasy byly náročnější, ale zvládli to, hráči jsou dobře připravení, takže jsme neztráceli, taky jsme si takticky dokázali odpočinout na hřišti s gólmanem,“ popsal Bejda a připomněl nové pravidlo pěti sekund. „Gólman nesmí stát na míči víc jak pět vteřin, pak musí přejet na půlku soupeře, nebo někomu nahrát. Udělali to pravidlo kvůli týmům jako Maďarsko, Rumunsko, protože když vedly, gólman čekal, až proti němu někdo vystoupí, takže stál na balonu třeba deset vteřin,“ sdělil.

Čeští trenéři hledají před červnovým Eurem v Bosně a Hercegovině rozdílové hráče, kteří zvednou kvalitu národního týmu. „Každý ukázal, že je na té pozici schopný zvýšit konkurenci, nicméně typ zápasů se Slováky byl jiný než na Euru, tam musíte dobývat a hraje se daleko víc zodpovědně, zatímco tohle byla strašně otevřená utkání. Naši kluci v tom vynikali, jak staří, tak noví v týmu, byli jsme komplet lepší. Kluci mě určitě zaujali, udělali si dobré jméno, ale na patřičnou konfrontaci a porovnání je potřeba jiný typ soupeře, v jiném herním stylu. Určitě takový zápas přijde, každopádně si všichni otevřeli dveře, když na sobě budou makat a prokazovat kvalitu,“ uvedl Bejda.

Střelecky se v prvním utkání dařilo ostravskému Jaromíru Frébortovi, který dal dva góly, ve druhém se třikrát prosadil olomoucký Petr Mirvald. Český kouč však nechtěl jednotlivce příliš komentovat. „Skladba týmu byla taková, že mě nikdo nezklamal, ovšem totálně dominoval Ríša Svoboda, v otevřeném stylu malého fotbalu je o level jinde než všichni naši i jejich hráči. Podobně jako Franta Hakl například v organizaci hry, ví co a jak. Příště třeba pozveme jinou partu na jiný typ soupeře a možná prohrajeme, byť tam můžou být zajímavější kluci. Strašně blbě se to porovnává, musíme hledat mezi řádky. Uvidíme, jak se taky kluci prosadí, až narazí na sebe například v Superlize malého fotbalu, jak budou hrát proti takticky vyspělejšímu soupeři,“ přemítal český trenér.

Další hráči především z Čech dostanou šanci v národním týmu již v sobotu, kdy se od pěti hodin odpoledne utkají v modelovém střetnutí s vítězem Českého národního poháru BKMK Brno. „Vezmeme zase nové kluky a bude to jiný typ soupeře, řada hráčů z BKMK buď v reprezentaci byla, nebo stále je, budou to vlastně dva reprezentační výběry proti sobě. Můžeme vidět jiné věci s jiným soupeřem, takticky vyspělejším,“ doplnil Bejda.

1. zápas: Slovensko – Česká republika 1:3
Branky ČR: 6. Frébort. 8. Minx, 46. Frébort.

Záznam z utkání uvidíte zde:

2. zápas: Slovensko – Česká republika 2:9
Branky ČR: 10. Minx, 12. Lidmila, 14. Mirvald, 31. Svoboda, 34. Waclawik, 35. Mirvald, 42. Hakl, 44. Paděra, 50. Mirvald.

Záznam z utkání uvidíte zde:

Nominace české reprezentace na přípravná utkání proti Slovensku
Brankáři: Dominik Kunický (Brno), Ondřej Bíro (Most).
Hráči do pole: Adam Novotný, Vilém Waclawik, Petr Mirvald (všichni Olomouc), Ondřej Moučka, Jaromír Frébort (oba Baník Ostrava), Jan Minx, Ondřej Paděra (oba Blanensko), Petr Slováček, Patrik Lidmila (oba Brno), Richard Svoboda (Jihlava), František Hakl (Staropramen Praha).