Chceme být zajímaví pro fanoušky, partnery i členy, říká CEO asociace Pinkava

07/11/2021, 18:48ObecnéMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Od dubna, kdy vstoupil do Asociace malého fotbalu České republiky, se Jan Pinkava stal tváří její postupné změny. Zaujal funkci CEO, ze které vede pracovní složky asociace. Stojí za novou identitou malého fotbalu a také novým webem. „Je před námi klíčová doba plná testování, hledání chyb a jejich následných fixací. Držte nám palce, prosím,“ žádá Pinkava.

Jan Pinkava | CEO Asociace malého fotbalu České RepublikyJan Pinkava | CEO Asociace malého fotbalu České Republiky

Asociace malého fotbalu spouští nový web, proč jste se k tomu odhodlali a co si od něj slibujete?

Dlouho jsem apeloval na vytvoření nového informačního systému pro kompletní rodinu AMF, to znamená web pro malyfotbal.cz, superliga.cz, Český národní pohár a všechny oblastní svazy, protože se domnívám, že v této době je nutnost mít systém odpovídající roku 2021 anebo ideálně trochu nadčasový. Hráči, fanoušci, rozhodčí a funkcionáři potřebují a vyžadují ke své činnosti odpovídající nástroje a předchozí informační systém toto nenabízel. Zároveň tvrdím, že je toto nepostradatelný marketingový nástroj, který nám výrazně chyběl. Nyní spouštíme web malyfotbal.cz a v následujícím půl roce budeme postupně spouštět i zbývající weby, které jsou z mého pohledu daleko zajímavější, protože jsme zde vyvinuli vlastní administrativní systém, který by měl výrazně šetřit čas a práci. 

Web je vyvedený podle nové identity malého fotbalu, jak se vám líbí?

Mně osobně se web velmi líbí. Z mého pohledu je jednoduchý, čistý s moderním designem stejně tak, jako naše nová identita. Nicméně jsem velmi zvědavý a trochu i nervózní z toho, jak ho přijmou naši členové a veřejnost. Doufám, že se design webu bude lidem líbit a budou jej tak rádi navštěvovat.

Nová identita malého fotbalu je jedna ze zásadních událostí, ke které za poslední rok v asociaci došlo. Jak jste ji vybírali a splňuje vaši představu?

Pro tvorbu naší nové identity jsme oslovili marketingovou agenturu 2Score, specialistu na sportovní marketing a skutečného profesionála. Chtěli jsme něco nového, moderního a možná i trochu nadčasového, a to se dle mého názoru povedlo. Samozřejmě ne každému se nová identita líbí, ale to k tomu patří. Za mě byla ohromně povedená komunikace nové identity a rád bych našim fanouškům doporučil stránku www.novymalyfotbal.cz, aby co nejvíce pochopili, proč jsme šli touto cestou a proč je důležité takovou identitu mít. 

Cílem je vedle modernizace informačních sítí také propagace malého fotbalu, daří se to podle vás?

Toto je jedno z míst, kde nás velmi tlačila bota. Uvedl bych to na příkladu reprezentací. V minulých letech jsme dokázali vozit z šampionátů medaile, ale nedokázali jsme to marketingově prodat. To znamená, že jsme byli úspěšní, ale veřejnost se o tom ani nedozvěděla, což je podle mě ohromná škoda. Věřím, že jsou zde patrioti stejně jako já, kteří fandí jakémukoliv českému sportovnímu týmu na mezinárodní scéně a jistě mi dáte za pravdu, že úspěch českého kolektivního sportu je bohužel v této době velmi výjimečný. Marketingová propagace a modernizace je dlouhodobý proces, kterému je potřeba připravit správné základy, a to se nyní děje. Postupnými kroky budujeme naši propagaci směrem k veřejnosti, abychom byli zajímaví pro fanoušky, partnery a budoucí členy malého fotbalu.

Pojďme si vás také představit. Jste ve funkci CEO, můžete prosím vysvětlit, co to přesně obnáší a co máte za úkol?

Jako CEO mám na starosti vedení pracovní složky AMF ČR a naplňování její strategie. Za úkol do roku 2025 máme tyto body:

  • rozvoj členské základny
  • rozvoj produktů asociace
  • personální zajištění asociace
  • podpora a rozvoj oblastních svazů
  • rozvoj infrastruktury
  • podpora obchodu a marketingu

Všechny tyto body jsou vzájemně propojeny a budou se dařit plnit pouze v případě, že se nám bude dařit rozvíjet je společně. Jedna bez druhé by fungovala velmi obtížně.

Odkdy jste ve funkci a jak se vám zatím svět malého fotbalu zamlouvá?

Do funkce CEO jsem nastoupil 1. dubna letošního roku a pro mě osobně se jedná o splněný kariérní sen. Na celkové hodnocení je zatím asi brzo, ale svět vrcholového sportovního managementu mě baví a naplňuje. Živím se svým největším koníčkem. Nyní je pro mě velkým závazkem, aby se malý fotbal posouval neustále dál a k tomu vede cesta pouze přes poctivou práci.

S jakými plány a vizemi jste vstoupil do asociace?

Hlavním a klíčovým úkolem do konce kalendářního roku bylo vytvoření organizační struktury pracovní složky asociace, kde se podařilo vytvořit klíčové úseky a přiřadit k nim ředitele a pracovníky. Dalším úkolem bude jednoznačně posílit tyto struktury a úseky o další personální sílu, ale k tomu potřebujeme získat další prostředky. Moje dlouhodobá vize je udržet formu malého fotbalu jako amatérského a čistého sportu, který lidé dělají kvůli lásce k němu a ne kvůli osobnímu prospěchu. To je to nejdůležitější poselství.

Co se musí změnit, aby se malý fotbal posouval?

Osobně si myslím, že malý fotbal je neustále v pomalém vývoji a v tom je potřeba pokračovat. Musíme budovat silné základy všech našich produktů a neustále dbát na postupném, nikoliv skokovém vývoji. Určitě nikdo z nás nechce rychle vystoupat po chatrném žebříku a následně z něj spadnout. Občas mě v tomto ohledu musí kolegové brzdit, protože bych chtěl tento proces uspíšit, ale skutečně musíme být trpěliví a vše postupně odpracovat.

Můžete říct nějaký milník, na jaký chcete s malým fotbalem dosáhnout?

Pokud bych si mohl vybrat jeden milník, kterého bych chtěl, aby malý fotbal dosáhl, jednoznačně by to bylo zařazení malého fotbalu mezi olympijské sporty. Bylo by super, kdybychom mohli vidět naši úspěšnou reprezentaci pod pěti kruhy. Možná je to velmi naivní myšlenka, ale historie mě naučila, že není důvod mít malých snů. Buďme trpěliví.

Kdo jsou vaši nejbližší spolupracovníci a jak složité je někdy se na něčem dohodnout?

Jak jsem zmínil, hlavním úkolem bylo sestavení organizační struktury a s tím jsou úzce spojeni mí kolegové. Jak to tak bývá, začátky nebyly úplně jednoduché. Museli jsme se poznat, naučit spolu komunikovat a vycházet. Nyní po půlročním působení si dovolím tvrdit, že spolupráce je na velmi dobré úrovni a práce nám šlape. Nejvíce si na svých kolezích cením toho, že nejsou přitakávači, ale jsou mi oponenty. Je velmi důležité slyšet rozdílné názory a nesouhlasy, protože to vás posouvá dopředu. Klíčovou pozici u nás zastává Petr Brejla, který je sportovně-technický ředitel, a zároveň si dovolím tvrdit, že je to moje pravá ruka. Finance a dotace u nás zodpovědně řídí Pavel Majer a nedílnou součástí managementu je René Pazdera jako generální sekretář. V současné době budeme obsazovat pozici vedoucího mládeže a zároveň koordinátora projektů. Do budoucna je naprosto nezbytné, abychom pracovní struktury nadále rozšiřovali. Opět to musí jít ruku v ruce s rozšiřováním a plněním dalších cílů. Organizační struktuře se věnuje přímo tato část webu: https://malyfotbal.cz/asociace/organizacni-struktura

Také jste hráč fotbalu, baví vás víc velký, nebo malý?

Nabízelo by se, abych řekl, že samozřejmě ten malý, ale nechci uvádět nepravdy. Oba sporty mám na podobné úrovni a proměňuje se to podle toho, jak se mi zrovna daří. V obou sportech hraji na nejnižších úrovních, ale žeru to, jako by každý zápas byl finále velkého turnaje. Dokud tuhle chuť budu mít, má cenu to dělat. Nejdůležitějšího ze všeho je správná parta a já mám to štěstí, že v obou sportech máme neskutečně dobrý kolektiv. Toto potvrzuje, že v obou týmech hraji nepřetržitě od roku 2010 a myslím si, že zde také svoje působení jednou ukončím.

Zároveň vedete Plzeňský malý fotbal, jaké plány máte tam?

To je moje další srdcovka. Malý fotbal v Plzni jsme založili v roce 2017 s tím, že jsme si mysleli, že se nám budou hlásit týmy jako po másle. Realita ovšem byla jiná a doteď s tím bojujeme, nicméně věřím, že jsme na dobré cestě a soutěž se nám bude dařit rozšiřovat. Situace je jiná ohledně našeho superligového výběru, kde se nám díky skvělé práci realizačního týmu v čele se Standou Kocourem a Tomášem Bochníčkem daří neustále posilovat a věřím, že tento trend bude stále pokračovat a jednou budeme nahánět nejsilnější celky v republice.