Chci moc napravit, co se nepovedlo, řekl po mistrovství světa Svoboda

06/11/2023, 13:19ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Ras Al Khaimah – Když ve čtvrtfinále mistrovství světa v malém fotbale ve Spojených arabských emirátech zvýšil Richard Svoboda vedení už na 3:1, ocitli se čeští reprezentanti i fanoušci v euforii. Jenže Kazachstán dokázal v rozmezí dvou minut vyrovnat a po penaltovém rozstřelu se radoval z postupu.

Richard Svoboda (v červeném) ve čtvrtfinále s Kazachstánem. Foto: WMF
Richard Svoboda (v červeném) ve čtvrtfinále s Kazachstánem. Foto: WMF

Pokutové kopy vyhrál Kazachstán 3:2, pátou českou penaltu napálil Svoboda do tyče a byl konec. „Hodně těžko to koušu, šel jsem jako poslední, což si budou pamatovat asi úplně všichni,“ hlesl jihlavský záložník Svoboda.

Už v první sérii neuspěl jeho spoluhráč Jaroslav Kubát, jenže když postupně selhali dva kazašští exekutoři, mohl Jan Koudelka rozhodnout. Nedal a tak rozhodovala až pátá série. Danijar Togajbajev se trefil, Svoboda napálil tyč. „Trenéři se ptali, kdo půjde. Všichni kluci jít chtěli, nikdo nešel z donucení, nikdo nikomu nic nevyčítal. Šel bych kopat znovu,“ prohlásil.

Český celek sice ve čtvrtfinále prohrával od šesté minuty po brance kapitána Alexandra Kislicyna, ovšem už za čtyři minuty srovnal Daniel Klíma. V patnácté minutě poslal Ondřej Paděra český tým do vedení, které ve 34. minutě zvýšil Svoboda. Jenže dvoubrankový náskok nevydržel. „Měli jsme si to pohlídat a dohrát zápas do vítězství už v základní době, vedli jsme 3:1. Nevím, zda se nám při vedení svázaly nohy, dostali jsme druhý gól ze strany a při třetím prošel balon přes tři hráče. Já byl ten poslední, za mnou soupeř míč doklepl k tyčce. Všichni víme, jakou měl Kazachstán kvalitu a při penaltách měl i štěstí,“ uznal pětadvacetiletý fotbalista.

Svoboda debutoval na mistrovství světa už před čtyřmi lety v australském Perthu, kde už také pravidelně nastupoval. Jeho role se přesto změnila, nabral zkušenosti a už nepatřil mezi benjamínky mužstva. „Myslím, že už ani nemám důvod být v zápasech nervózní. Trenéři mě znají ze Superligy malého fotbalu, vědí, co ode mě čekat. Vždycky jsem se chtěl zapojit do reprezentace a jsem rád, že to vyšlo,“ pronesl.

Jeho přednost tkví především v ofenzivní hře, nebojí se hrát jeden na jednoho, umí vystřelit, je kreativní. „Trenéři nikoho z nás nijak nesvazovali, parta si sedla a máme takové individuality, že se vše dobře skloubilo, jen nám chybělo štěstí,“ litoval Svoboda.

V porovnání s loňským evropským šampionátem v Košicích, kde český celek vypadl po penaltovém rozstřelu ve čtvrtfinále s Rumunskem, výrazně obměněný český výběr v Ras Al Khaimah předvedl mnohem lepší a hlavně atraktivnější výkony. „Nebyl jsem sice na šampionátu v Košicích, ale z ohlasů jsem pochopil, že tam to nebylo podle představ. To, co jsme ve Spojených arabských emirátech vytvořili za jedenáct dní, bylo až překvapivě super. Fakt jsem našemu týmu moc věřil, na zlatou placku,“ řekl Svoboda.

Stejně jako stavitelé národního týmu věří, že tenhle český výběr neřekl poslední slovo. „Přál bych si to nejen kvůli tomu, co jsme zažili za ten šampionát, čím jsme si prošli. Chci strašně moc napravit, co se nepovedlo. Nezbývá, než se dívat dál,“ uvedl český reprezentant.

Před čtyřmi lety v australském Perthu vypadl český celek ve čtvrtfinále pro prohře s Mexikem 1:2, které poté světový šampionát ovládlo. Teď vypadl s Kazachstánem, který skončil druhý. Po finálové remíze 2:2 totiž Rumunsko vyhrálo nekonečný penaltový rozstřel 12:11. „Rumunsko na mě od základní skupiny působilo sebevědomým dojmem, má hodně kvalitní hráče,“ pokyvoval Svoboda.

Úroveň mistrovství světa za poslední čtyři roky podle něj vzrostla. „Když srovnám šampionáty, tenhle byl organizačně lépe zvládnutý. Myslím, že špička nejkvalitnějších týmů se taky zvětšila oproti Perthu. Malý fotbal se zvedá, už to není o třech čtyřech týmech,“ podotkl český reprezentant.