Do Baku míří výkvět Superligy, tři reprezentanty mají Hanspaulka, Predátoři i Most

08/04/2023, 00:17ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Jak nominaci, tak soupeře v základní skupině mezinárodního turnaje v Baku zná česká reprezentace malého fotbalu. V ázerbájdžánské metropoli se od 1. do 6. května uskuteční klání k výročí sta let od narození bývalého prezidenta země Heydara Aliyeva a svěřenci kouče Stanislava Bejdy se střetnou ve skupině A s domácím výběrem, Srbskem, Gruzií a Itálií. Ve skupině B se představí Kazachstán, Jihoafrická republika, Francie, Turecko a Ukrajina.

Trenér Stanislav Bejda (vlevo) a generální manažer Luděk Zelenka. 
Trenér Stanislav Bejda (vlevo) a generální manažer Luděk Zelenka.

Ve čtrnáctičlenné nominaci jsou dva gólmani a dvanáct hráčů do pole. Tvůrci národního týmu měli z čeho vybírat, po třech hráčích dodají do výběru Hanspaulka Praha, Predátoři Praha a Most. „Omluvenky skoro nebyly, všichni chtějí reprezentovat, což je pozitivní, dokázali si to zařídit v práci i v klubech. Vždycky je to trochu ošidné, protože pořád jsme amatérský sport. Celý realizák sledoval první jarní kolo Superligy, abychom viděli v akci kluky, které jsme měli na kempu v Českém Dubu, ale také, zda se objeví někdo další, koho bychom povolali,“ přiblížil hlavní trenér Bejda.

Spolu s dalšími členy realizačního týmu vybíral co nejsilnější výběr. Vzhledem k mistrovství světa, které od 26. října do 4. listopadu hostí Spojené arabské emiráty, berou však i turnaj v Baku jako přípravu. „Je to dobrý test, který slouží k tomu, abychom nedávali reprezentační výběr do kupy jen na základě Superligy malého fotbalu. Víme, jak na tom jsou v mezinárodním měřítku zkušení kluci, kteří už mají za sebou pár turnajů, jak reagují na velké akci. Potřebujeme vidět i mladší kluky, jak jsou schopní to zvládnout,“ objasnil Bejda.

To je důvod, proč v nominaci do Ázerbájdžánu scházejí prověření mistři světa Stanislav Mařík, Jan Koudelka nebo Ondřej Paděra. „Máme je vyzkoušené, víme, co od nich čekat, nepotřebujeme je vidět na takové akci. Zajímá nás, jak obstojí v mezinárodní konfrontaci kluci, co vypadají dobře v Superlize. Vybrali jsme tři čtyři zkušené, ověřené hráče, zbytek tvoří noví kluci, kteří musejí prokázat, že jsou ti praví, že jsme je vybrali správně. Měli by přinést oživení, nový impulz do nároďáku. Na turnaji nebude nejsilnější výběr, protože bychom mohli být silnější o Paděce, Mářu, jejich zkušenosti, ale zase může být mančaft malinko dravější. Uvidíme, co hráči ukážou na mezinárodním poli,“ podotkl český kouč.

Roli zkušených zastávají ve výběru Ondřej Bíro, František Hakl nebo Jiří Sodoma. Většinu však tvoří mladíci, kteří na sebe upozornili v celostátní soutěži. „Obměna národního týmu postupně přichází, už nehrajeme se stejnou partou, se kterou jsme vyhráli mistrovství světa. Chceme hledat nové Koudelky, Maříky, Paděry, Levčíky. Obměna je přirozená a snažíme se být spravedliví ke všem, proto jsou v týmu kluci, kteří bodovali v posledních kolech Superligy a patří v soutěži k nejlepším hráčům. Kluci se tam jeví dobře, ale musejí to potvrdit na mezinárodní scéně,“ zopakoval Bejda.

Jediný úplný nováček je mostecký Denis Laňka, který ve čtyřech superligových duelech zaznamenal deset branek a čtyři asistence. Pětadvacetiletý ofenzivní fotbalista kopal nejvyšší českou soutěž za Příbram a Teplice. „Má nespornou kvalitu, kterou prokázal v posledním superligovém kole. Jednoznačně to je rozdílový hráč pro ofenzivu, takové potřebujeme, proto jsme ho do nominace dali,“ vysvětlil Bejda.

Česká nominace na mezinárodní turnaj v Baku
Brankáři: Ondřej Bíro (Most), Ondřej Beran (Partyzan Příbram)
Hráči do pole: Jiří Sodoma, František Hakl, Tomáš Jelínek (všichni Hanspaulka Praha), Michal Vávra, David Macháček, Milan Šídlo (všichni Predátoři Praha), Jaromír Frébort, Ondřej Moučka (oba Baník Ostrava), Daniel Kasal, Denis Laňka (oba Most), Vojtěch Pazdera (Olomouc Mighty Ducks), Jiří Míča (Jihlava Miners)