Do sezony zasáhne v systémových soutěžích 13 klubů a 55 týmů, říká ředitel Brejla

05/09/2022, 15:36ObecnéMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Nová pozice generálního manažera klubu, delší prodloužení v superligových zápasech, změna pořadatele Superfinále, školení trenérů nebo rozšiřující se počet účastníků v systémových soutěžích. Sportovně-technický úsek Asociace malého fotbalu České republiky přes léto nezahálel a už je tady opět start Superligy. „Nám pauza jako každý rok ještě ani nezačala. Ta nás čeká až v zimě, kdy je to trochu volnější,“ pousmál se sportovně-technický ředitel asociace Petr Brejla, který přibližuje nejzásadnější novinky.

Sportovně-technický ředitel Asociace malého fotbalu České republiky Petr Brejla (vepředu) při komentování Superffinále. 
Sportovně-technický ředitel Asociace malého fotbalu České republiky Petr Brejla (vepředu) při komentování Superffinále.

Před týdnem tradičně zasedalo ligové grémium, lze vypíchnout nějaké zásadní změny, které nový superligový ročník potkají?Změny, které se v tomto ročníku projeví, bych označil jako nejzásadnější od rozdělení Superligy na východ a západ. Tou největší změnou je vnímání superligového grémia jako orgánu řídícího všechny systémové soutěže řízené sportovně-technickým úsekem a v návaznosti na to zřízení pozice generálního manažera klubu (GMK).

Co bude mít na starosti generální manažer klubu a v čem vidíte jeho přínos?
Jak už jsem zmínil, cílem je sjednotit řízení superligového klubu jako celku, protože až doteď řídili jednotlivé oddíly spíše jeho trenéři, a to bylo náročné na komunikaci, na systémové řízení v rámci IT systému AMF, ale i obecně byly problémy s předáváním jakýchkoliv informací. Na druhou stranu je až zázrakem, že všechny soutěže prakticky proběhly bez větších problémů. Nově bude jediným partnerem mě a kolegů ze sportovně-technického úseku právě GMK, a ten bude dále řídit všechny trenéry oddílů a další členy realizačních týmů v klubu.

Nově se do propozic soutěže dostala změna v prodloužení v play-off na 2x10 minut. Bylo to na nátlak klubů, nebo proč jste se pro něj rozhodli?
Bylo to na návrh několika klubů a já jako řídící orgán soutěže jsem souhlasil. Jedná se o logickou změnu, která vychází z dosavadní praxe play-off, kdy jsme usoudili, že prodloužení 2x5 minut je sportovně nedostatečné a divácky neatraktivní. Navíc tato změna ničemu neodporuje.

Naopak rozšíření počtu střelců v rozstřelu po remíze v zápase ze tří na pět neprošlo. Proč?
I tento návrh byl součástí programu právě proběhlého grémia, ale byl mnou zamítnut. Je potřeba říci, že i mě dává smysl, nicméně tato změna by odporovala mezinárodním pravidlům malého fotbalu, a i když by se asi dala aplikovat jen nějaká modifikace, tak si myslím, že je potřeba tato pravidla ctít, dokud to jde.

Jaké další změny můžeme očekávat?
Celá řada změn už probíhá nebo probíhala v jarní části soutěže. Ať jsou to zásadní změny v IT, v marketingu nebo v oblasti oceňování týmů a jednotlivců. Poprvé v historii se vítěz Superligy v mužské kategorii stal držitelem skleněného vejce roku 2022, nejproduktivnější hráč ročníku držitelem velké skleněné vázy 2022 a nejužitečnější hráč Superfinále držitelem malé skleněné vázy 2022. Tyto trofeje jsou unikátní, barvy v nich obsažené jsou pro nás speciálně namíchány a nikdo jiný je nemůže získat. Jsou opatřeny certifikáty pravosti a hlavně jsou ručně vyrobeny pány skláři ze společnosti Artcristal Bohemia. Mimochodem trofeje od této společnosti můžete vidět i třeba na US Open, PGA Tour a jinde.

Superfinále bude letos hostit Český Dub na severu Čech, co rozhodlo o přidělení pořadatelství?
Byla to logická volba. Dva ročníky po sobě jsme realizovali asi pro nás všechny v nejlepší dostupné lokalitě v Boskovicích, kde jsme měli vždy perfektně zajištěny nejlepší podmínky od Blanenského svazu malého fotbalu a místního fotbalového klubu, čímž ještě takto jménem Asociace děkuji. Ale zároveň jsme tam už začali narážet na organizační limity, a to především v oblasti ubytovacích a gastronomických služeb, které byly jednak velmi omezené a hlavně mimo areál, takže jsme je museli řešit subdodávkou, což bylo jednak nekomfortní, ale i drahé. V Českém Dubu jsou obě tyto služby součástí sportovního areálu a tradičně na velmi vysoké úrovni s dostatečnou kapacitou. I další požadavky týkající se třeba potřeb příkonu elektrické energie nebo internetu jsou tam beze zbytku splněny. Konkrétně pro mě je ale nejdůležitější, že cítím od budoucích spoluorganizátorů Superfinále Luďka Zelenky a Zdeňka Radosty obrovské nadšení a chuť se na něm podílet, a to je i pro mě nový impulz. Přáním nás všech je ale především to, abychom zvýšili komfort všech účastníků, to je nejdůležitější.

Už v minulé sezoně se uskutečnily kvalifikace a Superfinále šesti kategorií, zůstávají pro novou sezonu neměnné?
Zůstávají prozatím neměnné, i když už teď v rámci grémia jsme vedli debatu o jejich rozšíření o další kategorie mládeže. Uvidíme, jak se tato agenda bude dále rozvíjet, čeho budeme schopni, respektive na co budou prostředky a hlavně vůle. Došlo ale k výraznému navýšení samotných oddílů v jednotlivých soutěžích, především žen a mládeže a také k nárůstu přihlášených týmů. Takže do této sezony na celostátní úrovni zasáhne v systémových soutěžích celkem 13 klubů a 55 týmů. To je v amatérském sportu skoro neuvěřitelné.

Změní se nějak systém kvalifikací?
Předpokládáme že ano, ale pokud, tak až v jarní části. Uvažujeme i o rozšíření Superfinále na dva dny s tím, že žákovské kategorie by se odehrály v neděli a v sobotu všechny ostatní včetně velkého finále mužů. Nicméně opět je vše otázkou rozpočtů a jednání na úrovni Asociace.

Jaké další změny realizuje sportovně-technický úsek?
Průběžně jich probíhá celá řada, některé jsou ve fázi realizace, u dalších probíhá diskuze. Realizujeme zcela nový systém školení trenérů, zahajujeme odbornou edukaci manažerů klubu například v oblasti jeho řízení nebo v oblasti řízení financí a rozpočtů. Už zavedená je funkce třetího, výsledkového rozhodčího. Postupně se rozvíjí zcela nový systém péče o mládež. S reprezentací hledáme způsob, jak opět atakovat první příčky na mezinárodní úrovni, a na základě toho byla realizačnímu týmu prodloužena smlouva o další dva roky.