Jsem šťastný, že můžu být zase na hřišti, říká před Eurem český reprezentant Mařík

01/06/2024, 01:31ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Sarajevo - Tři dny před říjnovým odletem na mistrovství světa v malém fotbalu do Spojených arabských emirátů si český reprezentant Stanislav Mařík natrhl lýtko a místo boje na hřišti podporoval národní tým jen z lavičky. Teď už je zkušený útočník v pořádku a s českým výběrem dorazil do Sarajeva, kde v sobotu 1. června odstartuje evropský šampionát. „Věřím, že máme kvalitu a odhodlání odehrát maximální počet zápasů,“ povídá čtyřiatřicetiletý Mařík, který s českou reprezentací malého fotbalu vyhrál mistrovství světa i Evropy.

Stanislav Mařík na evropském šampionátu v Košicích před dvěma lety.Stanislav Mařík na evropském šampionátu v Košicích před dvěma lety.

V Bosně a Hercegovině jste poprvé, jak na vás zapůsobilo dějiště šampionátu?
Zatím jsme neměli moc prostoru si město prohlédnout. Byli jsme se podívat pouze v hale, která je starší, což je trochu rozdíl oproti Euru v Košicích. (úsměv)

Do Sarajeva jste se přesouvali ze čtvrtka na pátek po silnici. Jak jste si krátil čas při dlouhé cestě?
Jeli jsme nejdřív dvě hodiny do Brna, tam jsme měli trénink a pak nás čekala asi desetihodinová jízda. Čas jsme si krátili kartami a spánkem.

Na posledním mistrovství světa jste kvůli zranění chyběl, jak si užíváte návrat do týmu?
Asi tři dny před odletem do Spojených arabských emirátů jsem si natrhnul lýtko, takže jsem bohužel nemohl odletět. Kluci z realizáku ale byli skvělí a nabídli mi, abych jel jako součást týmu, takže to neberu úplně jako návrat. Jsem šťastný, že můžu být zase na hřišti. Na tribuně to byly větší nervy. (smích)

Český tým se neustále omlazuje. Dá se říct, že vaše role už čím dál víc spočívá i v předávání zkušeností?
Tým se omlazuje, což je dobře a je to potřeba. Takže moje role v týmu se určitě posouvá a je víc o předávání zkušeností, které jsem měl to štěstí na šampionátech posbírat.

Jak na vás současné české mužstvo působí a kam až můžete dojít?
Působí na mě zatím moc dobře. Rýsují se nám určitě dvě zajímavé pětky. Věřím, že máme kvalitu a odhodlání odehrát maximální počet zápasů.

Dáváte si nějaký osobní cíl, nebo jen týmový?
Můj osobní cíl je dát do toho všechno a užít si každou minutu na hřišti. Třeba už může být poslední. (úsměv) Chtěl bych domů přivést medaili.

Základní skupinu máte poměrně těžkou. Co říkáte na úroveň soupeřů?
Skupina je těžká. Španělsko si pamatuji z mistrovství světa v Tunisku, kde jsme jej vyřadili v semifinále. Slovensko má kvalitní kádr, hráli jsme s ním teď v přípravě a porazilo nás, takže mu máme co vracet. Chorvati to mají to kousek a myslím, že přivezou to nejsilnější, co mají k dispozici. Určitě to bude náročné, ale věřím, že to zvládneme a postoupíme.

Máte před turnajem velmi krátký čas na sehrání, co jste stihli na tréninku pilovat?
Doba na sehrání je krátká, ale máme za sebou přípravná utkání. S většinou kluků už jsme spolu něco odehráli. Budeme připraveni.

Nově jste se stal také asistentem Ondřeje Paděry u českého národního týmu do 23 let. Těšíte se na tuto roli?
Těším se moc. Jsem hrozně rád, že mě Paděc oslovil a těším se na další výzvu v podobě mistrovství světa, které nás čeká na podzim. Věřím, že vybereme kvalitní kádr a budeme se snažit, aby trenéři z A mužstva měli v budoucnu kam sáhnout.

Nominace české reprezentace na Euro:
Brankáři: Ondřej Bíro (Most), Dominik Kunický (L&B reality Vikings Brno).
Hráči do pole: František Hakl, Tomáš Jelínek, Stanislav Mařík, Daniel Žížala (všichni Hanspaulka Praha), Vítězslav Hrubý, Jaroslav Kubát, Josef Stránský (všichni PAMAKO Pardubice), David Macháček (Predátoři Praha), Denis Laňka (Most), Jaromír Frébort (MF Baník Ostrava), Petr Mirvald (Olomouc Mighty Ducks), Ondřej Paděra (MF Blanensko), Richard Svoboda (Jihlava Miners).