Každý rozhodčí má dveře otevřené, vyzývá zájemce předseda komise Pakosta

17/02/2023, 22:12ObecnéMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Příbram – Pískal finále mistrovství světa v australském Perthu v roce 2019, víc rozhodčí v malém fotbale dokázat nemůže. Jaroslav Pakosta udělal českým sudím skvělé renomé, které se společně s kolegy snaží ještě vylepšovat. Vede komisi rozhodčích Asociace malého fotbalu České republiky a ve světové federaci zastává funkci místopředsedy komise rozhodčích. Stejně jako hráči se i sudí pod jeho vedením pozvolna chystají na blížící se jarní start Superligy malého fotbalu. „Rozhodčí se zatím připravují na jarní část individuálně,“ vysvětluje Pakosta.

Jaroslav Pakosta. 
Jaroslav Pakosta.

Jak se vám zamlouvaly výkony sudích na podzim, za co je chválíte a co je potřeba zlepšit?Funkce rozhodčího je nevděčná, takže vždy je a bude jedna strana nespokojená. Já osobně ale výkony v průběhu podzimní části rozhodně chválím. V loňském roce jsem především ke konci sezony navštívil mnoho utkání na inspekci, rozhodčí o mé návštěvě mnohdy ani nevěděli a v každém utkání jsem byl s jejich výkony spokojen. Prostor pro zlepšení je vždy. V tuto chvíli vnímám jako důležitou komunikaci mezi rozhodčími a aktéry utkání. To je rozhodně jeden z hlavních bodů, na kterých budeme pracovat.

Vnímáte, že se zlepšuje jejich výkonnost díky soustavnému vzdělávání, na které dbáte?
Rozhodně ano. V rámci sportovně-technického úseku, pod který komise rozhodčích spadá, byla vytvořena metodika, kterou rozhodčí plní. Díky této metodice se podařilo některé věci plošně sjednotit. Od loňského roku jsem také zavedl pravidelné meetingy, na kterých se bavíme o odehraném kole, kam přináším jak svou zpětnou vazbu, tak například zpětnou vazbu od delegátů.

Mají superligoví rozhodčí lepší renomé u hráčů, než to bývalo?
Určitě mají. Superligové týmy a jejich kvalita se neustále zlepšují a ani rozhodčí nejsou v tomto trendu pozadu. Ať už díky zmíněným pravidelným meetingům nebo kvalitnější přípravě na konci sezony.

Jak je na tom Superliga malého fotbalu s počtem sudích, potřebuje nové rozhodčí?
V tuto chvíli mám k dispozici dvacet čtyři superligových rozhodčích, rozhodně bych si ale uměl představit větší počet. Určitě se novým rozhodčím nebráním, ba naopak. Za každého nového jsem moc rád. Otevřené dveře má každý rozhodčí a není podmínka, že to musí být rozhodčí ze superligového svazu.

Jak se mohou noví rozhodčí hlásit?
Kontaktovat mohou přímo mě na e-mailu jaroslav.pakosta@malyfotbal.cz, případně mohou vyplnit kontaktní formulář na webu https://www.malyfotbal.cz/pridej-se/stan-se-rozhodcim/ a určitě se s nimi spojíme. Na nové rozhodčí se vždy já nebo kolega jezdíme podívat a probereme možnosti. Pak už je to vždy individuálně na daném rozhodčím, jak na sobě pracuje, jak se posouvá ve své oblasti. Ty nejšikovnější zveme na Český národní pohár, kde se pravidelně setkává česká klubová elita, a tam se většinou ukáže, jestli se rozhodčí posune směrem do Superligy malého fotbalu.

Jaký zvuk mají čeští rozhodčí v mezinárodních strukturách?
Věřím, že od roku 2016, kdy jsme s kolegy poprvé řídili utkání Ligy mistrů, přes úspěšnou reprezentaci našich rozhodčích na domácím mistrovství Evropy v Brně až po mistrovství světa v Austrálii a také loňskou reprezentaci našich rozhodčích na mistrovství Evropy, Lize mistrů a EUROCUPu, mají čeští rozhodčí po světě dobrý zvuk. Jsou jim svěřovány ty nejtěžší zápasy, což je pro mě osobně důkaz určité důvěry v naši kvalitu. Velmi dobře se loni zapsal Tomáš Sýkora

V říjnu se koná mistrovství světa ve Spojených arabských emirátech, kdo se tam z našich arbitrů může podívat?
Jako místopředseda světové komise rozhodčích mám samozřejmě informace ohledně požadavků pro úspěšnou nominaci na tento šampionát a rozhodně budu užší skupinu rozhodčích, ze které vzejde jeden rozhodčí, připravovat tak, aby sítem všech rozhodčích ze světa úspěšně prošel až na tento šampionát. Konkrétní jména si ale zatím nechávám pro sebe. (úsměv)

Co musí rozhodčí splňovat, aby se dostal na takovou úroveň?
Na mistrovství světa se standardně propracuje šestnáct rozhodčích z celého světa, podmínky jsou skutečně náročné a rozhodčí musí splňovat spoustu kritérií. Výbornou znalost anglického jazyka, perfektní jak fyzickou, tak i psychickou připravenost. Na šampionátu se skládají poměrně náročné testy z pravidel a ještě náročnější fyzické testy. Fyzické testy se blíží náročnosti FIFA Elite, víc asi tedy doplňovat nemusím.

Pískal jste finále mistrovství světa 2019 v Perthu, vzpomínáte rád na takový zážitek?
Finále mistrovství světa, navíc v Austrálii, byl celoživotní zážitek, jsou to mé nejkrásnější fotbalové vzpomínky. Víc v kariéře rozhodčího dokázat nejde. Jsem rád, že po mém odchodu do komise rozhodčích tu mám následovníky, kteří navázali na dobré jméno českých rozhodčích ve světě, které jsme s kolegy zanechali.

Máte někdy chuť zase s píšťalkou vyběhnout na trávník?
Chuť by určitě byla a musím přiznat, že mi to někdy chybí. Bohužel už několik let bojuji s opakujícím se zraněním kolene, které mě limituje ve všech sportovních aktivitách, což je bohužel dost vidět. (smích) Ale věřím, že až se podaří koleno úplně doléčit, na hřiště se ještě vrátím. Určitě ale ne na nejvyšší superligové úrovni.