Mistry světa v malém fotbale se stali Rumuni, v penaltách předčili Kazachstán

06/11/2023, 08:24ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Ras Al Khaimah – Svátek malého fotbalu je za námi. A nemohl mít dramatičtější vyvrcholení. Finále mistrovství světa ve Spojených arabských emirátech rozhodla až patnáctá série penalt. V normální hrací době skončil duel mezi Rumunskem a Kazachstánem 2:2. Šťastnější nakonec byli reprezentanti Rumunska, kteří penaltový rozstřel ovládli 12:11 a v Ras Al Khaimah převzali titul mistrů světa.

Zápas se přitom vyvíjel lépe pro Kazachstán, který ve čtvrtfinále přemohl českou reprezentaci 4:3 po penaltách. Ve finále šli Kazaši do vedení ve 24. minutě, když si do vlastní sítě srazil balon Mircea Ciprian Ungur. A ve 37. minutě odskočil Kazachstán na dvoubrankový rozdíl po trefě Avela Taržanova. Stav 2:0 vydržel až do předposlední minuty, než proměnil pokutový kop Marius Gabriel Balogh. A tentýž hráč za další minutu srovnal.

V prodloužení branka nepadla, takže finálovou zápletku rozuzlil až nekonečný penaltový rozstřel. V něm se vystřídali všichni hráči včetně dvou gólmanů na obou stranách. Kazaši v patnácti sériích čtyřikrát nedali, jenže rumunští fotbalisté třikrát nabídnutou šanci nevyužili. Až když selhal Jevgenij Birjukov, ukončil finálovou bitvu Bogdan Covaci, a natřískaný stadion v Ras Al Khaimah tleskal novým mistrů světa.

Pětinásobní evropští šampion z Rumunska tak poprvé v historii ovládli světový šampionát v malém fotbale a navázali tak na USA (vítěze z roku 2015), Českou republiku (2017) a Mexiko (2019).

Nadvládu evropských týmů ve Spojených arabských emirátech potvrdili Maďaři, kteří vybojovali bronzové medaile. V utkání o třetí místo zdolali 3:1 úřadující evropské šampiony z Ázerbájdžánu.

Maďarsko vedlo po dvanácti minutách o dva góly, když skórovali Dávid Ladányi a Zsombor Kövesdi. Od té doby však Ázerbájdžán zvýšil obrátky a přikoval Maďary na jejich polovinu, jenže branky se dočkal až šest minuty před koncem, když se prosadil Elvin Alizada. Ve 47. minutě zpečetil maďarský triumf Viktor Kozó.

Nejužitečnějším hráčem mistrovství světa byl vyhlášen rumunský gólman Dragoș Constantin Nițu, nejlepším brankářem se stal Alexandr Rušinas z Kazachstánu a nejlepším střelcem pak rumunský kanonýr Marius Gabriel Balogh, který v sedmi utkáních vstřelil šest branek. Cenu fair play získal tým Indie.

Fotogalerii z finálového dne najdete zde:

Finále:
Kazachstán – Rumunsko 2:2 (1:0), pokutové kopy 11:12
Branky: 24. vlastní Ungur, 37. Taržanov – 49. a 50. Balogh, rozhodující penalta Covaci.