Mrzí mě, že neustále bojujeme o své místo mezi sportovními organizacemi, říká prezident Horn

23/01/2024, 00:22ObecnéMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Pokračovat v tom, co se daří. A vylepšit to, co dosud nejde podle představ. Tak, aby malý fotbal fotbal byl ještě zajímavější a přilákal ještě větší počet hráčů, diváků i partnerů. O to se snaží Asociace malého fotbalu České republiky v čele s jejím prezidentem Matějem Hornem. „Věřím, že rok 2024 bude pro celou hráčskou a fanouškovskou rodinu malého fotbalu šťastným,“ povídá Horn v obsáhlém rozhovoru.

Matěj Horn.
Matěj Horn.

Máme za sebou rok 2023. Jaký byl z pohledu prezidenta Asociace malého fotbalu České republiky?

Minulý rok byl plný velkých očekávání. Nejprve jsme jako vždy čekali na finální podobu rozpočtu a připravovali se na různé alternativy průběhu roku. Následně se nám podařilo zase posunout kvalitativně jak Superfinále v Českém Dubu, tak Český národní pohár a všichni jsme vzhlíželi k mistrovství světa ve Spojených arabských emirátech.

Lze vypíchnout nějaké klíčové události, které malý fotbal čekají v roce 2024?

Klíčovou událostí roku 2024 bude snaha udržet kvalitu realizovaných produktů jako Superfinále, Český národní pohár. Je sice vždy co zlepšovat, ale máme i vzhledem k očekávaným mezinárodním akcím, tedy mistrovství Evropy mužů a mistrovství světa juniorů, obavu o zajištění financování a tedy i o naplnění očekávání malofotbalové rodiny. Kromě obvyklého správného rozdělení zdrojů však připravujeme i posun ve struktuře Asociace malého fotbalu. Chceme se opět posunout dopředu a věřím, že připravované změny budou nejen dobré pro naplnění cílů Národní sportovní agentury, ale hlavně pro další posunutí našeho sportu dopředu.

Pojďme konkrétně k hlavním tématům. Česká reprezentace na mistrovství světa ve Spojených arabských emirátech skončila ve čtvrtfinále. Berete to jako úspěch, nebo neúspěch?

Nebyl bych upřímný, kdybych neřekl, že po prohraném čtvrtfinále jsem nebyl smutný, jako celý tým. Na druhou stranu jsme za předvedený výkon a kvalitu sklidili obdiv a to, že nám v klíčovém utkání chybělo trochu toho sportovního štěstí, což Luděk Zelenka spočítal na čtyři centimetry u rozhodujícího pokutového kopu, prostě bohužel ke sportu patří. Za předvedený výkon mohu jen poděkovat a musím říci, že nás to nejen ve správní radě, ale i v realizačním týmu hned motivovalo k dalšímu rozvoji. Věřím, že v Sarajevu se dočkáme i sladkého medailového ovoce, i když to bude zase těžší i vzhledem k tomu, že Evropa brala z posledního mistrovství světa všechny medaile.

Sarajevo hostí mistrovství Evropy v červnu, dostane tým od vedení asociace úkol přivézt medaili?

Jak už jsem avizoval, ambice máme vždy nejvyšší. Medaili by si zasloužili všichni hráči, realizační tým a zejména fanoušci, kteří byli ve Spojených arabských emirátech úžasní. Víc než úkol je pro nás však důležité, aby se všichni zmiňovaní naší hrou bavili, a pokud odejdeme s tak předvedenou hrou jako na mistrovství světa bez medaile, nebudu se zlobit. Ale medaile na krku je vždy to koření, kvůli kterému to děláme....

Superliga malého fotbalu už je zaběhnutá soutěž, Superfinále bude opět v Českém Dubu. Jak jste spokojený s jejím rozvojem?

Superliga včetně svého vrcholu v Superfinále je každý rok lepší. Doufám, že kvalitu udržíme a že nám zdroje umožní se zase posunout dopředu. Úsilí určitě chceme věnovat v celostátních soutěžích hlavně nastavení systému soutěží a za druhé dalšímu rozvoji věkových kategorií. A pokud vše na Superfinále skončí tak dramaticky jako v loňském roce, tak budeme rádi.

Chystá se rozšiřování Asociace malého fotbalu České republiky o další oblastní svazy, nebo dojde k jiným změnám ve struktuře?

To je velmi klíčová otázka. Bohužel kolektivní sporty nemají dnes u veřejnosti vždy úplně na růžích ustláno – tedy i rozvoj a rozšíření oblastních svazů nejsou takové, jaké bychom si přáli. Jsou tradiční oblasti, kde je malý fotbal pevně uchycen jako Praha, Brno, Olomouc, Jihlava, Blanensko, ale máme i oblasti, které doslova přežívají. Připravujeme i v návaznosti na Český národní pohár posun v rozvoji malého fotbalu v regionech. Ten proces máme již v základních parametrech vydiskutován a bude to určitě velkým tématem nejbližší valné hromady. Abych nebyl tajemný – je naším cílem v organizaci se přiblížit klubům malého fotbalu a vytvořit tak vedle tradičních oblastních soutěží i další prostor pro kluby a týmy zejména z dalších regionů účastnit se našich vrcholných soutěží.

Snahou Asociace malého fotbalu České republiky je v posledních letech i větší digitalizace. Jde vše podle plánu a kam ji hodláte ještě posunout?

Digitalizace je pro nás klíčovým tématem a to zejména vzhledem k nastupující generaci hráčů. Chceme rovněž velmi posunout prezentaci malého fotbalu, zejména v obraze a videu. Podařilo se nám dokončit vlastní systém, který prochází testováním a věřím, že letos pro hráče zase posuneme služby dopředu a doufám i ve spolupráci mediálních partnerů.

Nutná je taky větší propagace malého fotbalu, která se pojí i s marketingovými aktivitami. Jak si v tomto ohledu podle vás stojí malý fotbal?

Malý fotbal zatím nemá velkého mediálního partnera. Důvodem byla i roztříštěnost zdrojů mezi oblastmi a produkty Asociace malého fotbalu. Podařilo se dokončit integraci dat u klíčových oblastí. Aktuálně řešíme již statistická data a testujeme videa. V letošním roce nás čeká debata s několika mediálními domy o spolupráci a doufám, že se vše podaří uzavřít. Integrace a srozumitelná a vizuálně atraktivní prezentace je nezbytnou podmínkou pro dokončení těchto jednání. Za loňský rok jsme se představám mediálních partnerů snad dokázali přiblížit a pevně doufám, že ruku v ruce s mediální prezentací budeme mít i víc příležitostí v obchodní spolupráci. Příslibem nám určitě byl zájem partnerů o spolupráci na proběhlém mistrovství světa.

Klíčové pro posouvání malého fotbalu jsou samozřejmě finance. Daří se nacházet silné partnery, nebo zatím rozpočet zůstává závislý na státních dotacích?

Vše jsou spojené nádoby. Víme, že závislost na dotacích do sportovního prostředí byla a určitě i dále bude rozhodující. Kroky, které celý pracovní tým za poslední roky realizuje, směřují k několika cílům a tedy i k diverzifikaci financování, a to jak na poli partnerů (integrace dat, mediální partnerství – mít pro partnery produkt), tak i na poli soutěžním (zapojení dalších zdrojů financování malého fotbalu). Mohu celé malofotbalové prostředí ubezpečit, že není týdne, abychom to nediskutovali a hlavně nepřipravovali kroky k naplnění finanční stability. Bohužel neexistuje žádné jednoduché a rychlé řešení, ale vím, že práce, kterou jsme už udělali a na které i letos budeme dále pracovat, musí své ovoce přinést. Jde nám ale o systémové a dlouhodobě udržitelné řešení.

S ohledem na početnou základnu malého fotbalu roste pozice odvětví mezi ostatními sportovními organizacemi v zemi?

Malý fotbal je a určitě bude početně jedním z nejvýznamnějších sportů v České republice. Máme úspěchy na poli reprezentace i v práci s mládeží. Bohužel však nastavení podmínek je velmi vázáno na olympijské hry, respektive mezinárodní uznání. Tady je bohužel naše dlouhodobá Achillova pata. I přes obrovskou snahu začlenit se do struktur Českého olympijského výboru, celou řadu jednání na mezinárodní scéně, kterou Filip Juda jako prezident světové federace vede, tak se dotáhnout tento krok nepodařilo. Upřímně mne mrzí, že jako jeden z nejúspěšnějších kolektivních sportů v České republice neustále bojujeme o své místo mezi sportovními organizacemi. Naše výsledky jednoznačně ukázaly a ukazují, že nejsme spolkem „volnočasových" aktivit, ale že můžeme a konkurujeme i tradičním sportovním disciplínám. Mezinárodní uznání je bohužel běh na dlouhou trať a hodně by nám usnadnilo fungování na poli reprezentace a mládeže

Jaké máte přání pro fanoušky malého fotbalu do roku 2024?

Nejprve bych chtěl strašně moc poděkovat všem, kteří malému fotbalu fandili a fandí. Takovou podporu, jakou naši fanoušci připravili na mistrovství světa, neměl žádný tým a za to jim patří všem obrovské poděkování. Stejně velké poděkování však musím směřovat nejen ke všem hráčům na všech úrovních, ale i všem, kteří malý fotbal organizují, ať už v klubech, výběrech, reprezentaci, oblastech i k celému aparátu Asociace malého fotbalu – jsme a doufám všichni i nadále budeme jednou velkou rodinou. Malý fotbal má velké srdce, ale musí být zdravé. Tedy popřeji hlavně zdraví a pokud se k nám přidá i trochu toho štěstí, aspoň ty čtyři centimetry, tak věřím, že rok 2024 bude pro celou hráčskou a fanouškovskou rodinu malého fotbalu šťastným.