Na kemp do Českého Dubu míří komety superligového podzimu Míča, Šídlo i Kaďorek

01/12/2022, 13:08Malý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Český Dub – Dva týmy skládali trenéři české reprezentace malého fotbalu na přípravný kemp, který od 8. do 12. prosince hostí Podještědský sportovní areál v Českém Dubu. I tak měli co dělat, aby se do nominované čtyřiadvacítky vešli všichni hráči, které chtěli vidět.

Stanislav Bejda.
Stanislav Bejda.

V podzimní části Superligy malého fotbalu totiž tvůrce národního mužstva malého fotbalu zaujalo mnoho výkonů. „Bylo složité udělat základní nominaci, potenciálních hráčů jsme tam měli víc, ale to už bychom se pohybovali kolem čtyřiceti lidí. Vzali jsme ty, co máme naspané, výběr se nám líbí, ale každá nominace je těžká,“ přiznal český trenér Stanislav Bejda.

V kádru dvaceti hráčů do pole a čtyř brankářů tentokrát převažují nováčci, několik fotbalistů se vrací do národního týmu po delší pauze. „Kluci, kteří na sebe upozornili v Superlize, se objevili v nominaci nebo v pozici náhradníků. Taky jsou tam zkušení kluci, kteří už mají v reprezentaci nějakou historii, složení je tak půl na půl. Mezi staronové hráče patří Poli, který dlouho v repre nebyl, ale dal se do kupy. Kafe z Jihlavy je podobný případ,“ zmínil trenér mosteckého Jakuba Poláka nebo Daniela Kavku z Jihlavy.

Návrat světových šampionů z Tuniska 2017 kouč vítá. „Někteří kluci se trochu srovnali nebo už dávají přednost malému fotbalu. Pro nás je hlavní parametr, jak se jevili v Superlize, plus historicky kluky známe. Musím říct, že jsme tentokrát dávali přednost těm, které neznáme, chtěli jsme spíš vidět nové kluky,“ podotkl Bejda. Mezi nováčky jsou nejlepší hráči podzimní části Superligy malého fotbalu, Jiří Míča z Jihlavy, Lukáš Kaďorek z Olomouce Mighty Ducks a Milan Šídlo z Korábu Praha jsou všichni v elitní šestce bodování celostátní soutěže.

Přestože polovinu nominace tvoří nováčci, nejedná se podle kouče o generační obměnu. „Snažíme se průběžně začleňovat mladé kluky, spíš to vnímám jako revitalizaci národního týmu. Někteří noví hráči jsou stejně staří jako stávající, ale až teď se zviditelnili nebo začali dávat přednost malému fotbalu a teprve Superligu hrát. Některým je osmadvacet, takže jde spíš o střední generaci hráčů, kteří vidí novou motivaci v malém fotbale, kde se můžou dostat na vrchol,“ popsal český kouč.

Česká reprezentace postaví na kempu dva týmy, které se v turnaji utkají s výběry Anglie a Ukrajiny. V jednom vytvoří základ zkušení hráči, druhý bude stát hlavně na nových tvářích. „Poskládáme to typologicky podle pozic, abychom do jedné pětky nedali čtyři obránce. Na úvodním tréninku si kluky otipujeme, jak to může vypadat. Máme to v plánu tak, že jedna půlka bude zkušenější a druhá tvořená spíš z nováčků. Zkušenější kluci, kteří se znají z reprezentace déle, si logicky dokážou lépe vyhovět, toho se budeme držet. U novějších kluků to zkusíme do pozic poskládat tak, aby fungovali na základě součinnosti ze superligových výběrů. Ovšem to není dogma. Je možné, že někdo z nových hráčů se objeví mezi zkušenými a naopak. Důležité je, jaké hrají posty, byť můžeme během turnaje jednu nebo dvě pozice prohodit, pokud by nám typologicky někdo líp seděl jinde. Je to pro nás přípravný turnaj, takže uvidíme, co přinese,“ doplnil Bejda.