Nejdřív velká neznámá, pak nepříjemný sok. Česká reprezentace zná rozpis MS

08/08/2023, 13:52ReprezentaceMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Thajsko, Izrael a Ukrajina se postaví české reprezentaci v základní skupině C na mistrovství světa v malém fotbale, které na přelomu října a listopadu uspořádá Ras Al Khaimah ve Spojených arabských emirátech.

Česká reprezentace na mezinárodním turnaji v Baku. 
Česká reprezentace na mezinárodním turnaji v Baku.

Turnaj odstartuje pro svěřence Stanislava Bejdy velkou neznámou, v pátek 27. října se od čtvrt na čtyři odpoledne středoevropského času utkají s Thajskem. „Je to neznámá pro každého soupeře, teprve budeme složitě shánět informace, nedokážu říct, jak na tom budou. Předpokládám, že Thajci stejně jako třeba Japonci mají potenciál pro malý fotbal, záleží, jak profesionálně k tomu přistoupí. Můžou být jako Kazaši, když vyhráli mistrovství Evropy v roce 2016. Očekávám, že typologicky to budou nepříjemní hráči, přesto věřím, že naše zkušenost a dlouhodobá práce budou na naší straně,“ uvažoval kouč Bejda.

Druhým soupeře bude Izrael, se kterým se český celek poměřil před necelými dvěma roky na Nations Cupu v maďarské Budapešti. Izrael dvakrát zvítězil, nejprve zdolal český tým 5:2 a pak v souboji o bronz 4:2. „Držíme s ním blbou bilanci, Izraelci mají nepříjemný defenzivní styl, brejkový, který nám vůbec nevyhovoval. Možná to někteří kluci mají trochu v hlavách, ale věřím, že když budeme hrát, co chceme, zvládneme to,“ podotkl Bejda.

Na závěr skupiny C se čeští reprezentanti poměří s Ukrajinou. S jejím výběrem s národní tým utkal v prosinci na International Cupu v Podještědském sportovním areálu Český Dub. Oba české celky Ukrajinu zdolaly, a to 14:1 a 2:1. Na mezinárodním turnaji malého fotbalu v Baku porazila Bejdova družina Ukrajinu 4:1. „Ukrajina má zajímavé hráče, poráželi jsme ji, což je pozitivní, na druhou stranu to není jednoduchý soupeř, dokáže se připravit, má dobrého trenéra. Záleží, jak kvalitní tým na šampionát poskládá,“ přemítal Bejda, který upozornil, že v boji o postup čeká jeho svěřence těžká práce.

Dvaatřicet celků je rozdělených do osmi základních skupin, z nichž postoupí do play-off vždy dvě nejlepší mužstva. Noví mistři světa budou známí 4. listopadu večer.

Do konce srpna by měli tvůrci národního týmu představit širší nominaci, z níž hráče na mistrovství světa vyberou. „Máme hodně kluků na podobné úrovni, samozřejmě vezmeme v potaz věci, které tradičně řešíme, nejen kvalitu hráčů, ale i jejich součinnost, jak jsou schopní uspět na velkém turnaji. Něco jsme si vyzkoušeli, někoho jsme si ověřili, někdo se objevil na posledním Superfinále. Nepůjdeme do nějakého extrému, že bychom vzali úplné nováčky, ale jedno dvě jména z nových hráčů se v nominaci třeba objeví. Už to nebude ta stará reprezentace, samozřejmě rozhodne i aktuální zdravotní stav,“ doplnil Bejda.