Novinky u reprezentací: manažerem je Zeman, výběr do 23 let povede Paděra, žen se ujme Socher

21/03/2024, 22:41ReprezentaceReprezentace U23Malý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Společný vrchol v podobě mistrovství světa v malém fotbale budou mít v září reprezentace mužů do 23 let a také žen. I to je jeden z důvodů, proč se Asociace malého fotbalu České republiky v uplynulých měsících zaměřila právě na tyto kategorie a nyní představuje podobu, jak budou národní týmy vypadat.

Tomáš Zeman.Tomáš Zeman.

Do čela reprezentace do 23 let i nově vzniklé ženské reprezentace dosadilo vedení generálního manažera, kterým se stal Tomáš Zeman. „Velmi si vážím důvěry vedení Asociace malého fotbalu a sportovně-technického úseku i samotného jmenovaní do funkce generální manažera pro oba nově vznikající národní týmy. Beru jej jako odměnu za poslední roky svého působení v malém fotbale na většině jeho úrovní v České republice,“ uvedl Zeman.

Jeho úkol bude zastřešovat veškeré aktivity, které se těchto národních týmů týkají. Přímo pak podléhá sportovně-technickému řediteli asociace Petru Brejlovi. „Základní činností generálního manažera těchto reprezentačních týmů je komunikace se sportovně-technickým úsekem Asociace malého fotbalu České republiky a realizačními týmy. Následně se bude jednat o dohled nad výběrem hráčů pro přípravné kempy a mezinárodní akce. V neposlední řade také zajištění kvalitní přípravy a veškerý servis před a v průběhu šampionátů,“ přiblížil Zeman náplň své činnosti.

Nový generální manažer už se podílel také na hledání trenérů obou těchto kategorií. Hlavním koučem výběru do 23 let se stal dlouholetý český reprezentant a nejlepší střelec historie národního týmu Ondřej Paděra. Ženského celku se ujme Václav Socher, který vede superligový výběr pražské Hanspaulky. „Ondra Paděra je již dlouhé roky ikonou malého fotbalu u nás, prošel celou úspěšnou reprezentační érou, je mistrem světa i Evropy. Je tedy celkem nasnadě, že má reprezentačnímu výběru do 23 let co dát. U Vaška Sochera se zase jedná o dlouholetou trenérskou praxi, která byla v posledním období doplněna i o trénování ženského týmu Hanspaulky. To jsou atributy, které rozhodly v ženské kategorii právě pro něj,“ popsal generální manažer.

V roli asistenta trenéra v kategorii do 23 let bude působit další mistr světa a Evropy Stanislav Mařík. „Malému fotbalu taky obětoval hodně času a úsilí. V ženské kategorii bude asistentka Eliška Houšťová, která dovedla ženy Vikings Brno ke dvěma titulům v celostátní Superlize malého fotbalu,“ sdělil Zeman.

Pro obě tyto kategorie má vrchol sezony nastat v září, na kdy se plánuje společné mistrovství světa. „S největší pravděpodobností by se mělo konat v Chorvatsku. Jednání o pořadatelství jdou do finále, takže konečnou lokalitu oznámíme hned, jak bude oficiálně potvrzena ze Světové federace malého fotbalu. O hráčích a hráčkách pro širší nominace už určitě máme nějaké povědomí i z hlediska uplynulých ročníků celostátních soutěží, ale jejich výkony budeme s trenéry společně sledovat ve středu 8. května v Pardubicích na kvalifikačních bojích o Superfinále malého fotbalu,“ podotkl.

Superfinále se koná v sobotu 22. června opět v Českém Dubu. „Tam se mnozí budoucí reprezentanti a reprezentantky také představí v boji o titul celostátních šampionů a šampionek v malém fotbale. Po těchto akcích budeme společně s trenéry komunikovat složení širších nominací pro světový šampionát,“ doplnil Zeman, jenž v Superlize malého fotbalu trénuje Olomouc Mighty Ducks.

Kategorie do 23 let i žen už měla mistrovství světa na Ukrajině v roce 2021, mladí reprezentanti tam vybojovali stříbro. České ženy se turnaje nezúčastnily. „V té době jsme ještě nebyli systémově tak daleko a reprezentace nebyla připravena. Za poslední tři roky prošel ženský malý fotbal určitým vývojem, od úvodního ročníku Superligy žen již uběhla nějaká doba, na hřištích se nám představila poměrně slušná porce hráček,“ líčil Zeman.

Na nadcházejícím světovém šampionátu už tak české ženy nebudou chybět. „Do letošní sezony celostátní Superligy malého fotbalu je přihlášeno osm týmů, takže ženský malý fotbal na našem území má už slušný základ pro vybudování reprezentace. Bude tak jistě jednodušší udělat širší nominaci pro přípravný kemp. Tady je na místě ocenit práci vedení Asociace malého fotbalu, protože bez vytváření sportovního prostředí by vznik reprezentace žen nebyl na pořadu dne. To stejně v podstatě platí i u dalších mládežnických kategorií, bez kterých by se malý fotbal v České republice nemohl dále rozvíjet,“ ocenil manažer.

Změny v organizační struktuře národních týmů představují začátek nové reprezentační éry. „Nově vznikající výběry budou svou přípravu vždy směřovat ke sportovním cílům dané sezony. Budeme se snažit, aby byly co nejlépe připravené bojovat o medaile na mistrovství Evropy či světa. Hráči a hračky by se měli samozřejmě pravidelně zapojovat do celostátních a oblastních soutěží. To znamená, že by se mělo jednat o jednotlivce znalé našeho prostředí a systémů. Celý systém Asociace malého fotbalu v rámci péče o talentovanou mládež je postavený na výchově hráčů a hráček pro následnou reprezentaci České republiky,“ řekl Zeman.

Profitovat z toho jistě bude také reprezentační A tým. „Pokud se postupně podaří hráče z výběru do 23 let začleňovat do mužské reprezentace, tak to bude jedině známka toho, že je vše nastaveno správně. V průběhu sezony Superligy mužů je spousta mladých hráčů vidět a jejich výkony rozhodně nezůstanou nepovšimnuty. Systém výběru do kategorie U23 je otevřený pro hráče všech superligových klubů,“ vysvětlil.

Nyní se tak ženám i hráčům v mládežnických kategoriích otevírají další možnosti, jak obléknout dres národního týmu. „Není žádné tajemství, že velký sen nejen Petra Brejly (sportovně-technického ředitele Asociace malého fotbalu – pozn. red.) je výchova hráčů a hráček od dětského věku až po následnou reprezentaci České republiky. S tím samozřejmě souvisí i kodex reprezentanta. V každém sportovním odvětví je přece reprezentace vlastní země naprostým vrcholem sportovního úsilí a osobnostního vývoje jednotlivce,“ poznamenal Zeman.