Před padesáti lety založil Hanspaulskou ligu. Jiřího Sedláčka připomíná pamětní deska

23/09/2022, 22:52Oblastní svazyMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Jde o celosvětový unikát. V žádném jiném sportu na planetě nehraje organizovanou soutěž na tak malém prostoru tolik lidí jako Hanspaulskou ligu malého fotbalu v Praze. V letošním roce si připomínáme padesát let od jejího založení a při té příležitosti došlo ke slavnostnímu odhalení pamětní desky zakladatele Jiřího Sedláčka v restauraci Na Staré faře.

Pamětní deska.
Pamětní deska.

Právě tam sídlilo hlavní ústředí Hanspaulské ligy, a proto její průčelí zdobí deska, kterou vytvořila výtvarnice Dagmar Kropáčová Morová. U jejího odhalení nechyběla Hana Sedláčková, manželka zakladatele, který zemřel před deseti lety, jeho nejbližší spolupracovníci, bývalí hráči, radní Prahy 6 či představitelé Asociace malého fotbalu České republiky. „Bylo mi velkou ctí účastnit se takové akce. Pražský svaz malého fotbalu a s ním spojená Hanspaulská liga je fenomén a mám neskutečnou úctu a respekt k tomu, co se podařilo vybudovat. Hráči Hanspaulské ligy byli navíc vždy oporami reprezentace a bez nich bychom těžko dokázali udělat tolik medailí z vrcholných akcí,“ připomněl výkonný ředitel Asociace malého fotbalu České republiky Jan Pinkava.

Slavnostního odhalení se ujali spoluzakladatel Hanspaulky Jaroslav Müller a Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 pro sport, kulturu a volný čas, který v minulosti také hrál Hanspaulskou ligu. Její vznik se datuje do roku 1972. „Vznikla víceméně spontánně, zdejší společnost léta předtím pořádala turnaje a v tomto roce se zabudovaly do prvního ročníku pravidelné soutěže, kterou hlavní zakladatel nazval Hanspaulská liga malé kopané. Hrála se na hřišti Na Dlouhém lánu, do té doby se v okolí nic takového nehrálo. Prvního ročníku se zúčastnilo osm mužstev, jenže přibývalo tolik zájemců, že se postupně hrála druhá liga, třetí a o pár let později čtvrtá liga. Dnes jich je osm," uvedl Jaroslav Müller.

Zanedlouho se rozšířila do celé Prahy a od roku 1997, kdy je vedená databáze, v ní nastoupilo přes padesát tisíc fotbalistů. Za dobu své existence ji hrálo přes tři tisíce týmů. Stala se fenoménem, který nemá obdoby. Není divu, že si její zakladatelé u příležitosti padesátého výročí vzniku vysloužili Cenu městské části Praha 6 pro rok 2022 za významný přínos v oblasti amatérského sportu. V Pelléově vile přebrali ocenění Jaroslav Müller a Antonín Herzog.

Aktuálně zastřešuje Hanspaulská liga bezmála tisíc týmů a deset tisíc fotbalistů. „Pro mě osobně je to obrovská inspirace, co se týká poctivé práce, vytrvalosti a hlavně vizionářství. Zakladatelé mi potvrdili, že neexistoval žádný návod a ani podobný projekt, podle kterého by se mohli inspirovat. Vše museli vymyslet sami,“ ocenil Pinkava.

U odhalení pamětní desky nemohla chybět výstava dobových fotografií či výstřižků z novin a samozřejmě příběhy, které vyprávěli aktéři prvních utkání Hanspaulky v její historii. „Jsem vděčný za pozvání na akci, která svojí atmosférou dokonale popisovala ducha malého fotbalu. Jak by řekl můj kolega Petr Brejla, jsem zvědavý, jestli se takto dokáže po letech scházet i naše generace,“ poznamenal Pinkava.