Valná hromada EMF zvolila prezidenta, řešila úpravy stanov i zlepšení Ligy mistrů

01/03/2024, 15:16ObecnéMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Bratislava – Efektivnější fungování federace, zlepšení pořádaných akcí a také upřesnění pravidel, která vyvolávala nejasnosti. To je jen stručný výčet bodů, kterými se zabývala valná hromada Evropské federace malého fotbalu na zasedání v Bratislavě. Asociaci malého fotbalu České republiky na ní zastupovali prezident Matěj Horn a CEO Jan Pinkava.

CEO české asociace Jan Pinkava na valné hromadě Evropské federace malého fotbalu. 
CEO české asociace Jan Pinkava na valné hromadě Evropské federace malého fotbalu.

Jeden z hlavních bodů byla volba prezidenta, viceprezidenta a členů výkonného výboru. Do čela evropské federace se nově postavil stávající viceprezident Peter Králik ze Slovenska, viceprezidentem se naopak stal dosavadní prezident Borislav Aleksandrov z Bulharska.

Nový mandát jim trvá do roku 2029. „Jedná se spíše o kosmetickou změnu, protože si Peter s Borislavem pouze vyměnili své funkce. Je patrné, že je mezi nimi fungující symbióza a to je základ pro fungování této organizace. Jsem osobně rád, že do výkonného výboru byl zvolen Cem Durul z Turecka, za kterým stojí spousta povedených eventů a slibuji si od toho zkvalitnění soutěží na evropské půdě,“ okomentoval volby Pinkava.

Už před valnou hromadu zástupci jednotlivých asociací diskutovali u kulatého stolu o zásadních otázkách malého fotbalu. Velmi konstruktivní diskuze proběhla na téma úpravy stanov, spojeného členství Evropské federace malého fotbalu EMF a Světové federace malého fotbalu WMF i pravidlu profesionálního hráče. „Domnívám se, že ve všech těchto bodech bylo dosaženo správného nasměrování našeho sportu na evropské scéně. Toto jednání považuji za klíčové z celého dvoudenního programu. Velmi bych chtěl pochválit prezidenta Matěje Horna, který výborně hájil zájmy nejen české asociace, ale hlavně zájmy celého sportu. Za zcela klíčové považuji dohodnutí se na sjednocení pravidel, postupů a celkového rozvoje mezi evropskou a světovou federací, za což Matěj hodně bojoval. Pro rozvoj našeho sportu je naprosto nezbytné, abychom byli co nejvíce jednotní na všech úrovních,“ ocenil Pinkava přínos prezidenta české asociace.

Na valné hromadě pořadatelé také představili projekty mistrovství Evropy a Ligy mistrů v tomto roce. Vrchol reprezentační sezony bude EMF EURO 2024, které od 1. do 9. června hostí Sarajevo, metropole Bosny a Hercegoviny. „Tamní pořadatel a místní vláda k tomu přistupují zároveň jako výročí čtyřiceti let od zimní olympiády a dávají této akci opravdu velkou důležitost. Losování základních skupin proběhne začátkem dubna,“ přiblížil Pinkava.

Na vyšší úroveň se po velké kritice minulých ročníků má posunut Liga mistrů, kterou na podzim přivítá Polsko. „Velmi jsme kritizovali předchozí ročníky Ligy mistrů, které byly až nedůstojné. Chtěli jsme, aby český mistr zažil na této akci opravdový vrchol klubové scény, což v minulosti rozhodně nebylo, a proto jsme tlačili na vedení EMF, aby to dramaticky změnilo. Nyní nám byla prezentována vize polského pořadatele, který každoročně pořádá obrovský turnaj pro 128 týmů. Byli jsme ubezpečeni, že letošní Liga mistrů bude na úrovni, na jaké by měla být. Doufám, že realita nebude jiná,“ přál si Pinkava.