Valná hromada schválila změnu stanov, nově vzniknou krajské pobočné spolky

17/05/2024, 14:42ObecnéMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Olomouc – Sezona malého fotbalu jde do finále. Brzy bude jasno o superligovém šampionovi nebo o novém mistru Evropy. Vedle hráčů ovšem mají napilno také funkcionáři, kteří se sešli na valné hromadě Asociace malého fotbalu České republiky v Olomouci – Slavoníně.

Prezident Asociace malého fotbalu České republiky Matěj Horn.Prezident Asociace malého fotbalu České republiky Matěj Horn.

Delegáti několik hodin rokovali a hlasovali o důležitých bodech, které určují směřování českého malého fotbalu. Jedním z hlavních témat valné hromady byl návrh na změnu stanov asociace, který souvisí s reorganizací Asociace malého fotbalu České republiky a soutěžní struktury. Pro změnu stanov hlasovalo všech třináct přítomných delegátů.

Nově tak například vzniknou krajské pobočné spolky. „Změna stanov reaguje na zavedení systémových soutěží, které jsme probírali na předchozím semináři v Jihlavě. Principiálně jde o dva důvody – reakce na zájem samostatných klubů účastnit se našich soutěží, které budou začleňovány pod krajské organizace, a zároveň i systémová úprava soutěží, tak abychom reagovali na výzvy a představy Národní sportovní agentury o transparentní struktuře soutěží,“ popsal Matěj Horn, prezident Asociace malého fotbalu České republiky.

Zároveň dochází ke změnám v organizační struktuře řízení asociace. „Změny jsou opravdu jen kosmetické a spíše jsou reakcí na praktické fungování a rozdělení práce mezi pracovníky organizace. Změna samozřejmě rovněž počítá s krajskými organizacemi, ale tyto složky by měly být na fungování Asociace malého fotbalu spíš nezávislé a jen reflektovat zájmy a strukturu soutěží celé organizace,“ podotkl Horn.

Na valné hromadě také delegáti schválili vyloučení Oblastních svazů Karlovy Vary a Kolín, rovněž vzali na vědomí odstoupení Oblastního svazu Kopřivnice. Nově byl přijet Malý fotbal Kolín. „Jedná se o obecný jev a i toto byl jeden z motivů změny struktury Asociace malého fotbalu a příprava na krajské pobočné spolky. Menší oblastní svazy bojují počtem týmů o přežití a některé se již dostaly pod kritickou hranici, kdy lze ještě soutěže v oblasti v tradiční podobě uspořádat. Právě pro tyto regiony bude nová struktura umožňovat nadále zapojení v našich systémových soutěžích. Například v Moravskoslezském kraji se už tyto aktivity rozbíhají,“ uvedl Horn.

To znamená, že některé oblastní svazy sice již nebudou členy asociace, ale jejich týmy nebo kluby se zapojí do systémových soutěží v nové struktuře. „Vedle zájmu týmů a klubů pokračovat v soutěžích registrujeme i zájem dalších klubů a dokonce i oblastí o vstup do našich soutěží. Tedy i přes konec některých oblastí spíš v nejbližších letech očekáváme rozšíření členské základny v nové struktuře než její pokles. To je pro malý fotbal asi ta nejlepší zpráva. Ve velkých regionech dokonce pozorujeme i zájem o vstup do tradičních oblastních svazů,“ potěšilo prezidenta asociace.

Klíčovým bodem valné hromady je tradičně rozpočet, který delegáti na rok 2024 schválili. „Rozpočet byl letos velmi diskutovaným bodem. Díky novému rozdělení sportů do jednotlivých kategorií na straně Národní sportovní agentury se bohužel zřejmě nedostaneme na alespoň stejný objem prostředků jako v loňském roce. Naštěstí se našemu týmu daří shánět partnery k jednotlivým akcím a v kombinaci s provázáním některých výdajů v návaznosti na tyto dodatečné příjmy věříme, že na konci roku budeme opět směřovat k vyrovnanému hospodaření. Rovněž se intenzivně snažíme hledat další dodatečné příjmy, ale bohužel to je běh na delší trať,“ povzdechl si Horn.

Prezident stejně jako další členové asociace už vyhlížejí vedle Superfinále malého fotbalu také velké reprezentační akce. Na začátku června se koná evropský šampionátu mužů v Bosně a Hercegovině, v září pak hostí mistrovství světa žen a hráčů do 23 let Chorvatsko. „I přes rozpočtové potíže samozřejmě počítáme s kvalitní účastí našich reprezentačních výběrů na obou významných akcích. Snažíme se všem reprezentačním týmům zajistit takový servis, abychom opět mohli pomýšlet na nejvyšší cíle. Budu moc rád, pokud se podaří udělat medailový úspěch. Všichni kolem malého fotbalu si ho zaslouží. Tedy cíle máme opět nejvyšší, ale pokud medaile nedopadne a předvedeme kvalitní výkony, tak to nebudeme považovat za neúspěch. Nicméně nemůžeme mít v našich očekáváních jiné cíle než zlaté,“ prohlásil Horn.