Vikingové z Brna vyhráli druhý přípravný turnaj kategorie do 23 let

27/11/2023, 22:44Superliga U23Malý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Brno – Stejně jako v září, tak i v listopadu se na přípravném turnaji hráčů malého fotbalu do 23 let přetahovaly o vítězství výběry Vikings Brno a Jihlava Miners. Zatímco poprvé uspěli mladíci z Vysočiny, listopadové klání patřilo domácím Brňanům.

Vítězný tým Vikings Brno U23.
Vítězný tým Vikings Brno U23.

Druhého přípravného turnaje, které Asociace malého fotbalu České republiky pořádá pro hráče narozené v roce 2001 a mladší, se tentokrát zúčastnilo pět týmů. Domácí úspěch podtrhla třetí příčka dalšího brněnského celku složená z hráčů kategorie do 19 let. Čtvrtý skončil výběr Olomouce Mighty Ducks a pátí byli zástupci MF Blanensko. Vítězný celek Vikingů U23 ztratil body jen za remízu 2:2 s Olomoucí, zbylé tři duely vyhrál. Brněnský výběr U19 porazil 4:3, MF Blanensko 2:0 a na závěr turnaje Jihlavu Miners 6:0.

Trenér Vikingů Zdeněk Táborský, který vede jak mužský tým v Superlize malého fotbalu, tak mládežnické celky, vidí velký přínos v juniorských kategoriích a poukazuje na jejich provázanost s elitním mužstvem. „Každý z hráčů, kteří jsou na soupisce mužů pro letošní ročník Superligy malého fotbalu, prošel mužstvy U23 nebo U20, teď tedy U19. To platí od doby, kdy se začaly hrát soutěže mládeže a hráč splňoval věkový limit pro tyto soutěže,“ sdělil Táborský.

Kategorie do 23 let a do 19 let, která od této sezony nahradila kategorii do 20 let, mají stejně jako ostatní vyvrcholení v červnovém Superfinále. To je velké lákadlo pro všechny hráče. „Probojovat se do Superfinále mužů je pro hráče podstatně obtížnější, proto je pro ně významné uspět v juniorských kategoriích, zážitky tím může získat daleko větší počet hráčů. A jde přece o to přitáhnout hráče pro malý fotbal,“ popsal brněnský kouč.

Také v malém fotbale jde o optimální věkové hranice pro rozvoj hráčů. „Kategorie do devatenácti let je podstatně vhodnější než dorostenecká do osmnácti let. A kategorie U23 je ideální pro přechod mezi U19 a muži,“ popsal.

I přípravnými turnaji, které předcházejí těm kvalifikačním, se mohou hráči porovnat se stejně starými soupeři. „Vznikem kategorií U19 a U23 se hráči mají možnost rozvíjet, protože hrají proti soupeřům, kteří jsou adekvátní jejich věku, jsou to jejich vrstevníci. A ve svém družstvu hrají se spoluhráči, se kterými se znají, jsou to jejich kamarádi, popřípadě jejich konkurence, pokud jsou z jiného mužstva,“ doplnil Táborský.

V neposlední řadě i tito mladí hráči mohou oblékat dres svého města nebo kraje, což je pro ně prestižní záležitost. „Taky mají možnost se probojovat do juniorské reprezentace České republiky,“ podotkl brněnský trenér.

Výsledků turnajů U23 najdete zde:

Tabulky turnajů U23 najdete zde: