Ze všech tří šampionátů si přeji medaili. To je sen nás i fanoušků, říká ředitel Brejla

20/04/2024, 13:36ObecnéMalý FotbalAutor: Jaroslav Kára

Praha – Je podepsaný pod vznikem Superligy malého fotbalu, také položil základy české juniorské reprezentace, kterou jako generální manažer dovedl k titulům mistrů Evropy i světa do 21 let a stříbru v kategorii do 23 let. Petr Brejla má rozhodně co říct k tomu, kam směřuje český malý fotbal, je také člen správní rady Asociace malého fotbalu České republiky a z pozice sportovně-technického ředitele vede všechny soutěže. Úpravami v této sezoně prošly například mládežnické kategorie. „Chceme propojit věkové kategorie tak, aby na sebe navazovaly a žádný z hráčů a hráček nevypadl ze systému,“ vysvětluje Brejla v obsáhlém rozhovoru, který vznikl před reprezentačním srazem s Francií.

Sportovně-technický ředitel Asociace malého fotbalu České republiky Petr Brejla. Sportovně-technický ředitel Asociace malého fotbalu České republiky Petr Brejla. 

Odstartovala jarní části sezony malého fotbalu. Rozjíždí se všechny soutěže včetně reprezentace, co jsou pro vás klíčové události nadcházejícího období?
Všechny naplánované na tento rok, ale snažíme se v Asociaci vždy soustředit na ty nejbližší cíle a dávkovat síly tak, aby byly uspořádané a řízené, co nejlépe to jde. Samozřejmě největší událostí tohoto roku je pro nás mistrovství Evropy mužů v Sarajevu, na tuto událost se soustředíme nejvíce.

Do finiše míří Superliga malého fotbalu. Projednávali jste na grémiu nějaké změny nebo novinky, které už od jara zavádíte?
Jedinou výraznou změnou v soutěži mužů je, že se nebude hrát o třetí místo na Superfinále, ani mimo něj, ale bronz získají oba poražení semifinalisté. Stalo se tak hlavně z úsporných důvodů a časového prostoru Superfinále. Jsem rád, že i grémium tuto myšlenku podpořilo celkem jednoznačně.

Kaňkou celostátní soutěže je podzimní vyloučení týmu Goats Polabí. Proč k tomu došlo a měl jste jinou možnost?
V amatérském sportu se takové věci občas dějí, my nejsme výjimkou. S Polabím byly dlouhodobé problémy, které vyústily až v můj návrh k odebrání licence a následnému vyloučení. Nutno podotknout, že se nijak neprovinili samotní hráči týmu a ani členové realizačního týmu, kvůli nimž mě celá tato situace mrzí, ale pouze jejich zástupce v pozici předsedy svazu a generálního manažera týmu.

Do příští sezony počítáte s doplněním soutěže opět na dvanáct týmů?
Ano, v současnosti je k dispozici volná licence na Superligu.

Superfinále bude 22. června opět hostit Český Dub, jak se vám tato lokalita zamlouvá?
Je to pro nás nejlepší možná volba, která splňuje naše poměrně přísné požadavky, abychom mohli pro naše hráče a hráčky v našich poměrech uspořádat důstojná finále našich soutěží. Samozřejmě lokalita je to trochu nepřístupná pro naše fanoušky, lepší by byla v Praze nebo Brně, ale zase splňuje vysoké požadavky na komfort a kvalitu. V tomto bych rád poděkoval spoluorganizátorům akce z Podještědského sportovního areálu Luďkovi Zelenkovi, Zdeňkovi Radostovi a Ondrovi Najmanovi.

Bude se opět český titul udělovat v sedmi kategoriích, nebo bude na Superfinále nějaká změna?
Titul se bude udělovat v šesti kategoriích, vyřazujeme z projektu Firemní ligu, která bude do budoucna organizována jako samostatný projekt. Zároveň ale zařazujeme semifinále kategorií U10 a U12, takže se na Superfinále objeví osm mládežnických celků. Tato semifinále se ale odehrají na vedlejší ploše, finále pak v hlavní aréně.

Rozjíždí se rovněž systémové soutěže, můžete představit, proč došlo k úpravám věkových kategorií a k jakým novinkám ještě dochází?
Zrušili jsme kategorii U8 a nahradili ji kategorií U12. Důvod byl ten, že v rámci zkvalitnění a dlouhodobější vize výchovy talentované mládeže chceme propojit věkové kategorie tak, aby na sebe navazovaly a žádný z hráčů a hráček nevypadl ze systému. Obzvlášť ne ti talentovaní a ti, kteří se malému fotbalu naplno chtějí věnovat. Dále jsme snížili kategorii U20 na U19, to má podobný důvod, ale hlavně je to reakce na nové výzvy Národní sportovní agentury. Od nového ročníku zařadíme kategorii U15, a tím budeme mít nastavený celý systémový cyklus výchovy.

Počet mládežnických týmů se stále zvyšuje, bude číslo nadále růst?
Samozřejmě doufáme v růst, i proto Asociace malého fotbalu v současnosti prochází drobnou restrukturalizací a umožní být členem i samostatným klubům, které nemusejí být součástí oblastních svazů. To má samozřejmě svá pravidla, ale je poptávka, takže si myslím, že můžeme očekávat nárůst. Víc nás ale zajímá koncepce a kvalita práce.

Český národní pohár hostí 6. července Plzeň. Projde formát soutěže nějakou změnou, která se dotkne účastníků?
Nějaká zásadní systémová změna se letos konat nebude, pouze se upravují podmínky pro kvalifikace týmů tak, aby byly co nejvíce spravedlivé a zohledňovaly velikost a kvalitu oblastních svazů. Tento předpis právě teď putuje na valnou hromadu Asociace malého fotbalu ke schválení. Druhou úpravou je opět větší důraz na kontrolu hráčů, kteří nastoupí za kvalifikované týmy. Tam bude velice přísná kontrola a postihy. Novinkou jsou dvě nové přistoupivší oblasti do asociace, které budou mít nárok vyslat své týmy na Český národní pohár. Takže se účastníci mohou těšit na novou konkurenci.

Pojďme k české reprezentaci, kterou máte na starosti jako sportovně-technický ředitel. Áčko čeká od 1. do 9. června mistrovství Evropy v Sarajevu. Kladete před trenéry cíl, se kterým budete spokojený?
Myslím, že nic klást nemusím, že všichni toužíme po úspěchu, který už nějakou dobu nepřichází. Jsem jistý, že to všichni vnímáme stejně a uděláme pro medaili maximum možného. A to od samotných hráčů, přes realizační tým až po nás na asociaci. Naší reprezentaci fandí mnoho lidí a především těm bychom chtěli zase udělat radost. Já sám bych byl s medailí spokojen, ale pokud budeme hrát dobře, nic nevypustíme, budeme se jako reprezentace chovat, tak ocením i to. Ale klukům přeji hlavně dobrý pocit i trochu štěstí a úspěch se snad dostaví.

Na podzimním mistrovství světa ve Spojených arabských emirátech i přes dobré výkony český celek nepřešel přes čtvrtfinále, ale mladý tým má budoucnost. Vidíte v mužstvu potenciál, nebo potřebuje nějaké změny?
Bojím se, že jdeme dlouhodobě tak trochu ode zdi ke zdi. Nejprve máme tým moc zkušený, který ale nemá takový drajv, je tam moc lídrů a každý spoléhá na to, že to udělá ten druhý. Teď máme zase tým plný nováčků, kteří sice mají velký potenciál, ale některým chybí ty zkušenosti a mnohdy taky pokora a týmovost. Zároveň se na těch závěrečných šampionátech ne úplně daří těm, co jsou tak nějak uprostřed. To je kombinace, která nás podle mě momentálně trochu brzdí. Paradoxně se nám docela daří v přípravách a je vidět, že umíme hrát těžké zápasy a máme velmi vysokou kvalitu, ale pak ji neumíme přenést na ty klíčové turnaje, kde nám chybí i trochu štěstí. Je potřeba říci, že vypadáváme na penalty, neprohráváme v zápasech. Myslím, že stačí, aby si to vše sedlo a budeme zase úspěšní, doufejme, že to bude už letos. Celé je to o výběru těch správně nastavených hráčů. Los nám moc nepřál, ale myslím si, že to nakonec může být naše výhoda. Vzpomeňme si na mistrovství Evropy v Kyjevě 2018, kdy jsme byli několik vteřin od nepostupu ze skupiny a pak jsme se stali mistry Evropy. Podle mě nám i může škodit být dominantní, potřebujeme být trochu pod tlakem.

Českou reprezentaci do 23 let už nevedete jako generální manažer, proč jste předal agendu Tomáši Zemanovi?
Dal jsem funkci k dispozici bezprostředně po příletu z mistrovství světa do 23 let v Kyjevě už v roce 2021, takže ta pozice byla dlouhodobě neobsazená. Nicméně vinnou dozvuku covidu-19 a krize nebyl vypsán žádný další šampionát, tak se to nijak neřešilo. Teď se opět nastartoval společný projekt mistrovství světa U23 a žen, a tak se nově stavěly realizační týmy. V rámci úspor jsou vybrané pozice, jako je právě generální manažer, sdílené pro obě reprezentace, a do té jsme vybrali právě Tomáše. Chceme jít cestou, která zajišťuje, že tyto posty jsou obsazené lidmi, kteří se tomu sportu naplno věnují a mají na něj čas, všeobecný přehled a dokážou pracovat a orientovat se v celém systému, nejen v jednom úseku. To Tomáš, ale i Luděk Zelenka na stejném postu u mužů, beze zbytku splňuje. Navíc má k sobě velmi zkušené reprezentační kolegy Jardu Pakostu a Petra Důma, kteří dlouhodobě působili v juniorce.

Jaký byl důvod vaší rezignace? Přece jen juniorský tým získal na světovém šampionátu v Kyjevě stříbrné medaile, předtím reprezentace do 21 let ovládla mistrovství Evropy i světa.
Hlavně časový, protože s příchodem Honzy Pinkavy na Asociaci malého fotbalu a vytvoření sportovně-technického úseku se začaly rozvíjet nové projekty, a ty si žádaly čas. Zároveň už jsem i cítil potřebu předat žezlo někomu jinému, aby ta juniorka nějak nezkostnatěla a byl v ní nějaký svěží vítr. Už jsem tam byl taky dlouho.

Novými trenéry výběru do 23 let se stali Ondřej Paděra a Stanislav Mařík, proč jste vybrali zrovna je?
To byla logická volba, ve které sehrál velkou roli Luděk Zelenka. V rámci celkové debaty o tom, jak chceme kompletně dělat ten sport od Superligy až po áčkovou reprezentaci, jsme chtěli už nějaký čas propojit juniorku a dospělý tým, a tak jsme hledali řešení. Jako nejlepší volba se nejprve jevily společné projekty, jako tréninky, soustředění a tak dále, ale po čase jsme dospěli k závěru, že bude lepší, když si juniorka pojede po svém, ale převezmou ji staří harcovníci z áčka, aby byla zajištěna nějaká kontinuita. Ondra Paděra byl volba hned, má zkušenosti s vedením týmu Blanenska v Superlize, je to obrovská persona českého malého fotbalu, nejlepší střelec reprezentace, mistr světa i Evropy. A hlavně skvělý kluk, kterého si velmi vážím. Diskutoval se i Standa Mařík, který je na tom podobně, ale já jsem dal Ondrovi právo volby asistenta. A ten si bez váhání vybral právě Standu. Osobně jsem za oba opravdu rád a věřím, že budou ozdobou nové éry naší juniorky.

Nově vzniká také národní tým žen, který povedou Václav Socher a Eliška Houšťová. Jak probíhalo jmenování právě jich?
Opět velmi logická volba. Vencu navrhl Honza Pinkava a dokázal mě přesvědčit. (úsměv) Ono to dává smysl. Venca má všeobecný přehled nejen o ženách, protože vede všechny kategorie Hanspaulky Praha v systémových soutěžích, ale hlavně je to člověk, který malým fotbalem dost žije a má za ta léta vybudovaný respekt. Navíc právě Hanspaulka v kategorie žen je v Superlize pod jeho vedením dlouhodobě velmi úspěšná. Elišku jsem navrhl jako podobný příklad, ale na Moravě. Ta zase vede velmi úspěšné ženy Vikings Brno a hlavně se již mnoho let angažuje i v oblastních soutěžích a má tedy velmi dobrý přehled. Také jsem chtěl, aby právě v této kategorii byla ve vedení žena, přece jen je to pro nás dost nové, tak abychom měli i ten správný pohled a přehled.

Přibližte, jak je na tom kategorie žen v Asociaci malého fotbalu České republiky. Máte kde brát hráčky, které obstojí v mezinárodní konkurenci?
Máme již třetím rokem velmi konkurenceschopnou a kvalitní Superligu žen, takže kde brát určitě máme. Co se týká kvality, už na Superfinále v roce 2022 v Boskovicích jsem říkal, že ženy máme opravdu kvalitní a určitě bych se nebál, kdyby startovaly na mistrovství světa. Jsem si jistý podle toho, co jsem mohl vidět na předchozím mistrovství světa, kde jasně svou vysokou kvalitou dominovaly Američanky a velmi slušně hrály Egypťanky, že bychom se neztratili.

V tomto roce se bude konat světový šampionátu žen a hráčů do 23 let. Je už jistý termín a místo?
Ano, šampionát se bude konat na konci září v Chorvatsku.

S jakými výsledky budete na turnaji spokojený?
Osobně bych si ze všech tří šampionátů přál medaili a vím, že můžu mluvit za všechny, že je to sen nás všech na Asociaci malého fotbalu, ale i našich fanoušků. Jsem si jistý, že na to máme, ale také dobře vím, jak jsou ty turnaje nevyzpytatelné a soupeři kvalitní. Takže když uděláme vše proto, abychom byli úspěšní, třeba jen kvalitním výkonem, předvedenou hrou a budeme se prezentovat jako opravdoví reprezentanti, tak budu spokojený. Trenérům a realizačním týmům přeji hlavně šťastnou ruku při výběru hráčů a hráček, někdy je lepší vybrat ty správné na úkor těch nejlepších. Hráčům a hráčkám ale přeji především to, aby si vážili reprezentačního dresu, toho, že mohou stát na hřišti s českými národními znaky a poslouchat českou hymnu, a aby se už při nástupu do autobusu nebo letadla cítili reprezentanty naší země a byli na sebe hrdí. Ze zkušenosti dobře vím, že i po velkých medailích jim po čase zůstane jen toto a přátelství jejich spolubojovníků.